Už dost pokusům na vlastních dětech! Zlatá pravidla pro boj s teplotou: co lze a co je již kategoricky zakázáno

Dětská onemocnění jsou věcí nepředvídatelnou. Absolutně zdravé dítě, které před minutou vesele skákalo a řádilo jako černá ruka, najednou celé hoří. Co s tím, snažit se teplotu snížit, nebo vyčkat?

Horečka je signál pro mozek, aby vytvářel více látek pro boj s infekčním onemocněním. U 80 % dětských onemocnění se jedná o akutní respirační infekce virového původu.

A nejmocnějším soupeřem virů je interferon – specifická bílkovina, přímo závislá na teplotě těla. Jinými slovy – čím vyšší je horečka, tím více se vytváří vlastní medicíny v těle!

Jak snížit teplotu

U nás je zvykem snažit se o snížení teploty ihned, jakmile se objeví. To není úplně správný postup, přesněji řečeno je to naprosto špatný postup! Antipyretika, tedy léky snižující horečku, nedají organismu šanci poradit si s nemocí v nejkratší možné době.

Zapamatuj si zlaté pravidlo: určujícím faktorem k volbě antipyretika není horečka sama, ale celkový stav dítěte!

Pojďme se podívat na to, jak snížit teplotu dítěte maximálně účinně, aniž bychom mu při tom ublížili.

Kdy snižovat?

Některé děti se i při teplotě 39° cítí výborně, zatímco jiné při 37,5° nemohou ani vstát z postele. V takovém případě je volba ve prospěch léků očividná. Každé dítě má své hranice, ale riskovat jejich hledáním se nevyplácí. Pokud se teplota zvýší na 39,5°, je potřeba jednat okamžitě!

„Jakmile se teplota přiblíží ke 40,0°, ochranné funkce horečky se mění na opačné: zrychlují se metabolické děje v organismu, roste spotřeba kyslíku, dochází k významné ztrátě tekutin, srdce a plíce jsou přetěžovány.“

Zvláštní pozornost je potřeba věnovat dětem, u nichž se objevil třes. Pokud u nich byly již dříve pozorovány febrilní stavy na pozadí vysoké teploty, doporučuje se užívání léků již při zvýšení teploty na hodnotu 38,5°, nebo hodnotu, kterou určí váš pediatr. Stejné pravidlo se týká dětí ve věku do 3 měsíců.

V tomto článku se bavíme o teplotě měřené v podpaží. Je potřeba ji měřit po dobu alespoň 10 minut obyčejným teploměrem. Při rektálním měření jsou hodnoty vždy vyšší o 1 stupeň a stačí měřit jen po dobu 5 minut.

článek pokračuje na další stránce….