Lékaři oznámili dvě potraviny, které snižují cholesterol a krevní tlak

S postupným přechodem z léta na zimu se mění i náš jídelníček. Zeptali jsme se doktorky Svetlany Stanisic, jak vypadá ideální zimní jídelníček a které potraviny bychom měli zvýšit. Strava v chladném období obsahuje více živočišných tuků, konzervovaných potravin a sladkostí a méně čerstvých rostlinných potravin, které jsou cenným zdrojem konzervantů.

Kromě změny kvality výživy v zimních měsících trpí mnoho lidí zvýšeným příjmem kalorií a nadváhou. Jedním z hormonů, který ovlivňuje chuť k jídlu a jehož vylučování se v zimním období výrazně mění, je melanotropin (MSH). Tento hormon je vylučován hypofýzou při působení ultrafialového světla na oči a ovlivňuje potlačení hladu, takže vystavení slunečnímu záření v létě a na jaře snižuje chuť k jídlu, ale v zimě tomu tak bohužel není. Nedostatek slunečního světla v zimě snižuje sekreci melanotropinu a také snižuje hladinu serotoninu v mozku,

Nedostatek serotoninu způsobuje sezónní deprese, a proto v zimě spíše saháme po rychlém uspokojení, jako jsou kalorická jídla plná cukru. Navíc pobyt venku nebo pobyt v chladných místnostech v zimě přispívá k úbytku energie v důsledku termoregulace, tedy odráží stálou tělesnou teplotu. Starší lidé pociťují chlad nejvíce kvůli úbytku svalové tkáně, ke kterému přirozeně dochází s věkem, zejména u fyzicky neaktivních lidí.

Potraviny dostupné v zimě, zejména ty živočišného původu, plné tuku, cukru a soli, by byly vlastně dobrým řešením pro ty, kteří tráví zimu ve venkovském prostředí, zůstávají dlouho venku a jsou vystaveni tvrdému fyzická práce. Například rybář lovící v Severním moři v extrémně chladných podmínkách může v den zápasu utratit tolik jako profesionální sportovec. Ale v moderním prostředí, kde trávíme hodiny sezením nebo ležením ve vytápěných místnostech, nepřesahuje kalorická spotřeba u většiny dospělých 1700 kalorií. Abyste měli představu o tom, jak malé množství kalorií je, můžeme zmínit, že jedna krabička integrálních sušenek poskytuje 900-1000 kalorií.

Doktorka Světlana tvrdí, že přes zimu je vhodné dbát na příjem vody a tekutin obecně, protože žízeň pociťujeme méně často než v létě a vzduch v uzavřených místnostech je vlivem topení velmi suchý. Také je třeba mít na paměti, že vystavení chladu vede ke stažení cév v periferních tkáních a zvýšenému prokrvení vnitřních orgánů, což má za následek zrychlené vylučování soli a vody a zvýšení viskozity krve, takže příjem vody klesá. velmi potřebné pro zvláště citlivé kategorie obyvatel, jmenovitě nejmladší a nejstarší.

Pokračování na další straně