Rakovina močového měchýře: Příznaky a léčba

Transuretrální resekce nádoru

K tomu dochází, když je nádor odstraněn z močového systému přes močovou trubici pomocí elektrické energie. Transuretrální resekce je endoskopický výkon, který nevyžaduje provedení řezu v těle.

Medikamentózní terapie po operaci je obvykle předepisována pacientům s velkými, mnohočetnými nádory nebo nádory vysokého stupně.

Intravezikální medikamentózní terapie (chemoterapie a imunoterapie)

Intravezikální léková terapie zahrnuje umístění léků přímo do močového měchýře přes uretrální katétr, aby se snížila recidiva nádoru. Obvykle se používá u mnohočetných karcinomů in situ, které pokrývají velkou plochu (více než 5 cm), nebo u nádorů vysokého stupně nebo pokročilého stupně.

Léčba svalové invazivní (pokročilé) rakoviny močového měchýře

Chirurgická cystektomie (odstranění cysty)

Když nádory rakoviny močového měchýře zcela napadnou svalovou stěnu močového měchýře, musí být provedena operace k odstranění močového měchýře. Obvykle je nutné úplné odstranění cysty (radikální cystektomie).

Částečná cystektomie je vzácná, protože požadavkem je, aby byl nádor snadno dostupný a měl malou velikost a aby ve zbytku močového měchýře nebyly žádné nádory. Tento přístup se obvykle používá pouze v případě, že rakovina neopustila své původní místo. Kromě toho může být parciální cystektomie alternativní možností u nesvalově invazivního karcinomu močového měchýře, pokud všechny ostatní léčby selhaly.

Radioterapie

Radiační terapie, používaná k léčbě rakoviny, je speciální vysokoenergetické rentgenové záření, které je silnější než rentgenové záření používané pro zobrazovací studie. Radiační terapie je navržena a dodávána způsobem, který zabíjí rakovinné buňky nebo mění jejich schopnost reprodukce, zatímco okolní zdravé buňky jsou ovlivněny minimálně.

Historicky byla u karcinomu močového měchýře invazivního do svalů používána samotná radiační terapie, ale současná léčba obvykle zahrnuje kombinovaný přístup maximální lokální chirurgie, ozařování a chemoterapie. Úlohou radiační terapie v tomto kombinovaném přístupu je zabít pouze ty buňky rakoviny močového měchýře, které nejsou pro chirurga viditelné. Chemoterapie se používá ke zvýšení účinků záření a zabíjení buněk mimo močový měchýř. Lokální lymfatické uzliny jsou často ozařovány jako součást léčby k léčbě drobných rakovinných buněk, které tam mohou být.

Chemoterapie

Chemoterapie využívá chemické látky k narušení reprodukce a dalších normálních buněčných funkcí, což způsobuje zmenšení nádoru nebo smrt rakovinných buněk. Bylo zjištěno, že použití dvou nebo více chemoterapeutických léků dohromady je účinnější než jeden lék. Existují různé typy chemoterapie. Nejběžnějším chemoterapeutickým lékem používaným u rakoviny močového měchýře je cisplatina.

Imunoterapie

Imunoterapie je přístup k léčbě rakoviny, který využívá léky a vakcíny k využití přirozené schopnosti imunitního systému bojovat proti rakovině, stejným způsobem, jakým bojuje proti infekcím.

Tento přístup je stále předmětem zkoumání a zbývá se ještě mnoho naučit, ale klinické studie ukázaly, že imunoterapie má schopnost léčit širokou škálu malignit, včetně některých typů rakoviny močového měchýře.

Existuje několik schválených imunoterapeutických léků k léčbě pokročilého a metastatického karcinomu močového měchýře, který se zhoršil po chemoterapii. Vědci také zkoumají možnost, že kombinace imunoterapeutických léků by mohly být účinnější než jednotlivé léky.