Rakovina močového měchýře: Příznaky a léčba

K rakovině močového měchýře dochází, když abnormální, rakovinné buňky rostou mimo kontrolu ve výstelce močového měchýře, což je dutý orgán v dolní části břicha, který ukládá moč.

Tyto rakovinné buňky začnou ovlivňovat normální fungování močového měchýře a mohou se šířit do okolních orgánů.

Rakovina močového měchýře je čtvrtou nejčastější rakovinou u mužů a je třikrát častější u mužů než u žen.

Existují dva typy rakoviny močového měchýře:

  1. Neinvazivní rakovina močového měchýře : Vyskytuje se, když jsou rakovinné buňky obsaženy ve výstelce močového měchýře a nenapadly stěnu močového měchýře. Toto je považováno za rané stadium a představuje přibližně 70–75 % všech diagnóz .
  2. Myoinvazivní rakovina močového měchýře : Vyskytuje se, když rakovina napadne stěnu močového měchýře. Toto je považováno za pokročilé stadium a představuje zbývajících 25–30 % diagnóz . V některých případech se může svalově invazivní rakovina močového měchýře rozšířit (metastázovat) do okolních orgánů nebo do jiných částí těla.

Rakovina močového měchýře: Příznaky

Pro většinu lidí je prvním příznakem rakoviny močového měchýře krev v moči (hematurie) . Někdy je viditelná krev, což pacienta vyzve k návštěvě lékaře. Jindy je krev velmi malá a objeví se pouze během rutinního laboratorního testu nebo testu nařízeného poté, co pacient hlásil jiné příznaky močového traktu.

S rakovinou močového měchýře jsou také spojeny následující příznaky urgence močového měchýře, i když je důležité vědět, že mohou být přítomny také u různých benigních urologických stavů, jako je infekce močových cest nebo benigní hyperplazie prostaty:

  • Bolest při močení
  • Pocit pálení při močení
  • Časté močení
  • Neúplné vyprázdnění močového měchýře
  • Průchod tkáňových fragmentů močí (méně časté než jiné příznaky)

Přítomnost jednoho nebo všech těchto příznaků neznamená, že máte rakovinu, ale měli byste být vyšetřeni lékařem , protože se jedná o abnormální tělesné funkce. Někdy ti, kteří mají diagnostikovanou rakovinu močového měchýře, nepociťují krvácení nebo bolest. Proto jsou pravidelné kontroly a fyzikální vyšetření velmi důležitým faktorem v prevenci a/nebo včasném odhalení.

Rakovina močového měchýře: Léčba

Více než 75 % rakovin močového měchýře zůstává omezeno na výstelku močového měchýře a nepronikne do stěny močového měchýře. Tyto se nazývají neinvazivní nebo povrchové rakoviny močového měchýře a při správné léčbě jsou spojeny s vynikajícími prognózami .

Invazivní nebo pokročilá rakovina močového měchýře je rakovina, která napadla stěnu močového měchýře nebo se rozšířila mimo měchýř. Tyto rakoviny vyžadují agresivnější klinickou léčbu .

Možnosti léčby rakoviny močového měchýře se liší v závislosti na tom, zda rakovina spadá do jednoho nebo druhého případu. Jakákoli léčba je určena na základě stádia a stupně nádoru.

Léčba nesvalové (povrchové) rakoviny močového měchýře

Cystoskopie s destruktivní kauterizací nádoru

Cystoskopie je postup, při kterém je tenká osvětlená trubice s kamerou protažena močovou trubicí do močového měchýře, což umožňuje chirurgovi vidět dovnitř močového měchýře.

Většina moderních cystoskopů je také vybavena kanály, které umožňují průchod malých nástrojů do močového měchýře. Během cystoskopie může chirurg tyto nástroje použít k odstranění tkáně, zastavení krvácení pomocí speciálního elektrického zařízení (elektrokauterizace) nebo dokonce k laserové terapii. Pokud je nádor rakoviny močového měchýře dostatečně malý, lze tento kauter použít k odstranění rakoviny.

Pokračování na další straně