Rakovina: 9 návyků, které snižují pravděpodobnost úmrtí – na co si dávat pozor ve svém jídelníčku

Vláknina

Jejich konzumace je spojována se sníženým rizikem rakoviny tlustého střeva.

ALE : Není jasné, zda toto snížení rizika pochází z vlákniny nebo jiné složky v potravinách s vysokým obsahem vlákniny. Proto se doporučuje konzumovat potraviny bohaté na vlákninu (celozrnné výrobky, zelenina, ovoce) a  neužívat vlákninové doplňky.

Ryba

Studie na zvířatech zjistily, že omega-3 mastné kyseliny zabraňují rakovině.

Sůl

Konzumace velkého množství solených potravin a potravin konzervovaných v soli zvyšuje riziko rakoviny žaludku, nosohltanu a hrtanu.

Alkohol

Zvyšuje riziko rakoviny úst, hltanu, hrtanu, jícnu, jater, prsu, tlustého střeva a konečníku.

Doporučuje se absolutní vyloučení alkoholu.

Čaj

Ve studiích na zvířatech bylo prokázáno, že čaj (včetně zeleného čaje) snižuje riziko rakoviny.

U lidí je tento účinek stále předmětem studií!

Česnek

Některé studie naznačují, že česnek snižuje riziko rakoviny tlustého střeva, ale výzkumy pokračují s cílem učinit konkrétní doporučení.

Káva

Existují určité důkazy, že káva snižuje riziko rakoviny úst, krku a hlasivek. Snižuje také riziko rakoviny kůže u mužů a žen a možná i riziko melanomu u žen.

Některé studie však naznačují, že konzumace velmi horkých nápojů může zvýšit riziko rakoviny jícnu. Proto může mít smysl doporučit vyhýbat se kávě a dalším nápojům při velmi vysokých teplotách.

Antioxidanty

Chrání tělo před poškozením tkání, ke kterému neustále dochází v důsledku metabolismu (oxidace) a zdá se, že snižují riziko rakoviny.

Antioxidanty: vitamin C, vitamin E, karotenoidy (jako β-karoten a vitamin A).

Hlavní zdroj antioxidantů: zelenina a ovoce

ALE: Není jisté, že ochranný účinek konzumace ovoce a zeleniny je způsoben pouze antioxidanty, protože tyto potraviny obsahují řadu dalších složek

POZOR : Doporučuje se přijímat antioxidanty prostřednictvím stravy a ne prostřednictvím doplňků, protože se neprokázalo, že by zvýšené používání doplňků mělo ochranný účinek.

Vitamín D

Zdá se, že pomáhá předcházet rakovině tlustého střeva (pro jiné druhy rakoviny není dostatek údajů)

Syntetizuje se, když je kůže vystavena ultrafialovému záření.

Zdroje: hlavně obohacené potraviny jako mléko a obiloviny

Vápník

Konzumace potravin bohatých na vápník může snížit riziko rakoviny tlustého střeva, ALE zvýšený příjem vápníku (nad rámec doporučení) je také spojen se zvýšeným rizikem rakoviny prostaty.

Doporučení: užívejte doporučenou dávku vápníku prostřednictvím stravy

  • 1000 mg / den pro věk 19-50 let a pro muže 50-70 let
  • 1200 mg / den pro ženy 50-70 let
  • 1200 mg / den pro muže a ženy nad 70 let

Selen

Výzkum ukázal, že doplňky selenu mohou snížit riziko rakoviny plic, tlustého střeva a prostaty.

Stále však není dostatek výzkumných dat.

Upozornění:   maximální dávka selenu v doplňcích stravy by neměla překročit 200 mg/den (tenká hranice mezi bezpečnou a toxickou dávkou)

Cukr

Bílý cukr, surový a hnědý cukr, kukuřičný sirup a další přidané cukry obsažené ve slazených nápojích a energeticky bohatých potravinách jsou spojeny se zvýšeným rizikem nadváhy nebo obezity. Jak bylo uvedeno výše, zvýšená tělesná hmotnost je považována za příčinu 13 forem rakoviny. WCRF / AICR (World Cancer Research Fund International / Americký institut pro výzkum rakoviny) navíc upozorňuje, že dieta s vysokou „glykemickou náloží“ je pravděpodobně spojena s vyšším rizikem rakoviny endometria. Energeticky vydatné a zpracované potraviny často obsahují kaloričtější sladidla, rafinované cereálie, nasycené tuky a sodík. Proto DGA (Dietary Guidelines for Americans) v roce 2015 doporučuje snížit kalorie z přidaných cukrů a nasycených tuků. Konkrétněji doporučuje, aby kalorie z přidaných cukrů nepřesáhly 10 % celkového denního kalorického příjmu. Podobně globální zdravotnické organizace zdůrazňují důležitost omezení slazených nápojů a doporučují volit vodu a neslazené nápoje.

Nevýživná sladidla a náhražky cukru

Neexistuje žádný důkaz o zvýšeném riziku rakoviny

Aspartam, sacharin, sukralóza: Schváleno FDA (US Food and Drug Administration)

Přírodní sladidla jako stévie a agávový sirup: bezpečné k jídlu

Geneticky modifikované potraviny

Neexistují žádné důkazy, které by naznačovaly zvýšení nebo snížení rizika rakoviny z konzumace geneticky modifikovaných potravin. Ale protože jsou relativně „novinky“ na trhu, zatím neznáme jejich dlouhodobé zdravotní účinky.

Sojové produkty

Sója: obsahuje několik fytochemikálií, jako jsou isoflavony (slabá aktivita podobná estrogenu) a zdá se, že má ochranný účinek proti hormonálně závislým rakovinám. Stále více údajů ukazuje, že snižuje riziko rakoviny prsu, prostaty a endometria.

Zdroj:onmed.gr