Proč dojde k náhlému otřesu, než usneme?

Náhlý otřes, ke kterému dojde předtím, než usneme, se v odborné literatuře nazývá hypnotický otřes. 

Ve skutečnosti jde o reakci těla na usínání. Škubne a probudí nás dřív, než tvrdě usneme.

Hypnotické trhnutí je krátké a náhlé škubnutí, které se často vyskytuje v první fázi spánku, ve fázi mezi bdělostí a hlubokým spánkem.

Proč dojde k náhlému otřesu, než usneme?

„Během usínání se svaly v těle uvolňují a mozek někdy interpretuje tuto relaxaci jako pád, takže spustí svalovou kontrakci,“ vysvětlila Ellen Wermter, zdravotní sestra a mluvčí Rady pro lepší spánek .

Říká, že to může být náhodné a že se to děje bez důvodu a někdy jde o některé faktory, které zvyšují pravděpodobnost výskytu takového škubnutí, jako je stres, namáhavá cvičení a při užívání některých léků.

„Tyto záškuby jsou běžné u zdravých lidí, ale může je zhoršit únava, nedostatek spánku nebo užívání stimulantů, jako je kofein a podobně,“ vysvětlil Alex Dimitriu, odborník na psychiatrii a spánkovou medicínu.

Dodal, že se není čeho obávat, ale pokud se opakují příliš často a ruší váš spánek, pak by možná nebylo od věci poradit se s lékařem.

Někdy je příčinou hypnotických záškubů apnoe , porucha, při které dochází ke krátkodobé zástavě dechu během spánku.

„Když jsou dýchací cesty ucpané a hladina kyslíku v krvi klesá, mozek vyšle varovný signál do těla a trhnutím ho probudí.

Jak zabránit hypnotickým trhnutím?

I když nemusí být možné vyhnout se každému hypnotickému záškubu, někteří lidé mohou zjistit, že jich mají méně, když udělají pár změn životního stylu.

Níže jsou uvedeny tipy, které mohou pomoci předejít hypnotickým trhnutím.

Pokračování na další straně