Bodnutí sršněm je velmi bolestivé, ale ve většině případů není smrtelné, jak si někteří myslí. Většinou vše končí mírným otokem, který trvá pár dní. Bodnutí sršněm však někdy může způsobit anafylaktický šok, tedy alergické reakce na jed, a pak je celá věc mnohem nebezpečnější.
V každém případě je nejlepší se přírodním dobrodružstvím v místech výskytu sršňů vyhnout. Pokud pracujete na zahradě, buďte opatrní a chraňte odhalené části těla. Pokud k bodnutí dojde, okamžitě žihadlo odstraňte a přiložte studený obklad.
Sršní bodnutí – příznaky a reakce
Sršní bodnutí způsobuje především otoky, zarudnutí a svědění na poškozené části kůže. Malé žihadlo může projít za půl hodiny i za hodinu, ale pokud je člověk na jeho jed obzvlášť citlivý, může otéct celá ruka, noha nebo jiná část těla, na které se žihadlo nachází.
Abyste zabránili šíření toxinů v těle, udržujte propíchnutou část těla vyvýšenou ve vztahu k trupu, radí portál Krenizdravo.rtl.hr.
Pokud žihadlo zůstane v kůži, zkuste ho vymáčknout plochým nožem. Nepoužívejte pinzetu, protože většinou pouze vtlačí jed do těla a žihadlo zůstane hlouběji v kůži.
Bodnutí v krku a krku je nebezpečné zejména proto, že otok může způsobit dýchací potíže až dušení, proto je nutné zraněného okamžitě odvézt na pohotovost.
Bodnutí jedovatým hmyzem, jako je sršeň, je zvláště nebezpečné pro lidi náchylné k alergickým reakcím. Mohou upadnout do anafylaktického šoku.
Pokračování na další straně