POKUD VÁS PÍCHNE SRŠEŇ: Udělejte to hned, abyste se vyhnuli alergické reakci a zachránili si život

Bodnutí sršněm může vést k anafylaktickému šoku, který přichází z několika důvodů:

Protože je člověk alergický na bodnutí hmyzem,
Protože je bodnutí na nepříjemném místě, kde otok způsobuje udušení,
Pokud již člověka v minulých týdnech kousl sršeň nebo vosa, došlo k přecitlivělosti imunitního systému na alergen a v případě opětovného kousnutí dochází k anafylaktické reakci organismu.
Je třeba zdůraznit, že v případě anafylaktického šoku by měla být okamžitě přivolána sanitka za účelem provedení protišokové terapie. Tuto terapii mohou hlásit pouze odborníci, kteří sledováním příznaků určují dávky adrenalinu, antihistaminik a kortikosteroidů, za účelem neutralizace alergické reakce.

Pokud je člověk ve smrtelném nebezpečí a v tu chvíli mu není žádný lékař, který by mu pomohl, lze alergickou reakci zmírnit předem připravenou injekcí adrenalinu. Pokud vám tedy hrozí kousnutí sršněm a zvláště jste alergičtí na bodnutí hmyzem, musíte mít pro každý případ jednu takovou injekci a antihistaminikum a to vše se nejprve poradit s lékařem.

Sršní bodnutí – co dělat?

V případě, že se nejedná o alergickou reakci, ale pouze o prostý otok, je třeba místo bodnutí ošetřit studenými obklady. K tomuto účelu můžete použít studený předmět, jako je kovová lžička.

V některých případech však může být alergická reakce opožděna o 8 až 10 hodin, proto je stále nejlepší poradit se s lékařem, zvláště pokud vás v posledních týdnech již hmyz kousl.

Dobrá rada pro bodavé sršně a jiný hmyz

Jeden zkušený včelař říká, že otoky a bolesti způsobené kousnutím včelou, vosou nebo sršněm můžete zmírnit tabletou aspirinu nebo andolu. Jedna tableta by měla být roztavena a aplikována na místo vpichu, držena po dobu jedné minuty a poté odstraněna. To by mělo být provedeno ihned po bodnutí, zmírníte tak otok a zmírníte bolest a svědění, uvádí 100posto.jutarnji.hr.

Pokud vás píchne sršeň nebo jiný hmyz, nepropadejte panice. V případě alergické reakce je důležité okamžitě vyhledat lékaře.

Zdroj:lifter

1
2