Lékařka varuje: častou kombinací svátečního stolu je přímá cesta do nemocnice

Průjem a zvracení trvající déle než dva dny mohou vést k dehydrataci a potenciálně nebezpečné nerovnováze elektrolytů v těle. V takovém případě je třeba vyhledat lékaře. Kontrola čerstvosti Ujistěte se, že uvařené, nesnědené potraviny jsou před dalším podáváním skladovány čerstvé a při správné teplotě. Při vaření jídla musí vnitřní teplota dosáhnout nejméně +75 °C.

Uvařené potraviny by neměly být skladovány při pokojové teplotě déle než 2 hodiny. Čerstvé, uvařené a nesnědené potraviny by se měly skladovat v chladničce při teplotě od 0 °C do +6 °C. V chladničce by měl být dostatek prostoru pro skladování potravin. ‚Aby byla zajištěna správná teplota, neměly by být police v chladničce a mrazničce přeplněné. ‚Zejména pokrmy z ryb a sleďů by se měly konzumovat ve stejný den. ‚Oblíbené vánoční pokrmy, jako jsou houby, by se měly jíst v malém množství, protože nejsou snadno stravitelné, a ujistěte se, že jsou vhodné ke konzumaci. Před podáváním včerejších zbytků také zkontrolujte, zda nevypadají nebo nezapáchají jinak a zda víčka na zavařovacích sklenicích nejsou vypouklá nebo nafouklá.

Při sebemenší pochybnosti je nejezte. Pokusy o „neutralizaci“ alkoholem způsobí jen další škody.“ Odborníci na výživu také připomínají, aby lidé při přípravě potravin dodržovali základní hygienická pravidla. Například tepelně neupravené výrobky, jako je čerstvé maso a ryby, by měly být skladovány odděleně od výrobků určených k přímé spotřebě a nože a prkénka na krájení by se měly používat odděleně. Nevařené výrobky by měly být skladovány ve vzduchotěsných nádobách v chladničce.