5 zpráv, které vám pošle vaše tělo, a mohou vám zachránit život

Naše tělo, zevně i vnitřně, je úžasný stroj, který je poháněn řadou faktorů, jako je každodenní strava, denní rutina a životní styl. Ale také nám tělo každý den posílá určité zprávy, pomocí kterých můžete zjistit, v jakém je stavu.

Přinášíme vám 5 velmi důležitých zpráv, které si můžete přečíst doma a které vám mohou zachránit život.

1. Moč

První ranní cesta na toaletu neodhalí známky zánětu a těhotenství, ale mnohem víc. Moč totiž obsahuje více než 70 procent markerů, pomocí kterých zjistíte, v jaké kondici vaše tělo je. Barva a vůně moči je velmi důležitým ukazatelem zdraví, zde jsou podrobnosti:

Barva

Barva moči udává především stupeň hydratace organismu. Jasnější odstín je rozhodně lepší než tmavší, což může naznačovat dehydrataci nebo horší funkci ledvin, které mají na svědomí čištění krve od škodlivých látek.Když cítí, že tělo vodu potřebuje, zadržují ji a snižují tvorbu moči. Čím méně vody močí vyloučíme, tím je tmavší.

„Barva moči udává především stupeň hydratace těla, světlejší odstín je rozhodně žádanější než tmavší“

Frekvence močení

Časté močení může poukazovat na několik (ne)nebezpečných jevů, od cukrovky přes nadměrnou konzumaci alkoholu či kofeinových nápojů až po důsledek porodu, oslabení svalů. Kromě toho je znám problém „stresové inkontinence“, tj. ztráty moči v důsledku kýchání, kašlání, smíchu nebo jiné fyzické aktivity. Pomohou ‚Kegelovy cviky‘ nebo vědomé stahování pánevních svalů.

„Změny vůně, barvy, hustoty moči dokážou zjistit stav našeho těla a včas varovat před nemocí“

Čich 

Vůně moči se mění v závislosti na jídle, které jíme, což nejlépe dokládá příklad konzumace chřestu, který ovlivňuje zintenzivnění pachu tělesných tekutin. Pokud nemáte nějaké další varovné příznaky, jako je tmavá a hustá moč, zápach by vás neměl příliš znepokojovat.

Krev v moči

Krev v moči je znepokojivým příznakem onemocnění močových cest nebo ledvin. Jednou z nejčastějších příčin jsou ledvinové kameny, jejichž průchod močovou trubicí způsobuje poškození sliznice a krvácení. Pokud si toho všimnete, určitě proveďte kompletní diagnostickou léčbu.
Chcete-li udržet své močové orgány zdravé, musíte jednoduše žít způsobem života, který zahrnuje stravu bohatou na ovoce a zeleninu, pravidelnou fyzickou aktivitu a dostatečný příjem vody. Dávejte pozor, abyste se vyhnuli žízni, která je známkou toho, že tělo je již ve stavu dehydratace.

2. Zuby

Kromě kontroly zdraví svých zubů a dásní se můžete také hodně dozvědět o stavu svého těla pravidelným docházením k zubaři. Změny v dutině ústní totiž mohou být jedním z prvních ukazatelů onemocnění srdce, plic, trávicího ústrojí nebo některých dalších částí vašeho těla. Změny na zubech a dásních neignorujte, ale vyhledejte pomoc odborníků.

Zánět a krvácení dásní

Pokud jsou vaše dásně zanícené a krvácejí při čištění zubů, je velká pravděpodobnost, že trpíte nějakou formou onemocnění dásní, ale také cukrovkou. Výzkumy totiž prokázaly, že diabetici mají dokonce dvakrát vyšší riziko vzniku onemocnění dásní ve srovnání s lidmi, kteří cukrovkou netrpí.

Onemocnění dásní je důsledkem bakteriální infekce. Dásně mohou být příliš citlivé na bakterie a mikroorganismy přítomné v dutině ústní. Výzkumy prokázaly, že správná ústní hygiena nemusí nutně znamenat, že vaše dásně budou odolné, ale rozhodně může snížit riziko různých komplikací a onemocnění.

Praskání zubů

Popraskané zuby jsou nezbytnou součástí stárnutí, ale mohou být příznakem refluxu žaludeční kyseliny. Když trpíte refluxem žaludeční kyseliny, kyselina ze žaludku se začne vracet do jícnu a máte příznaky pálení žáhy.

Chronický reflux žaludeční kyseliny může poškodit sklovinu a zuby obecně. Mohou se stát slabšími a citlivějšími, což usnadňuje praskání. Reflux žaludeční kyseliny může způsobit rychlejší kazivost a stárnutí zubů.

Chronické vředy v ústech

Je naprosto normální, že vás čas od času pobolívá v ústech, zvláště pokud máte ve zvyku kousat si ústa. Pokud tyto rány do 2 týdnů nezmizí, rozhodně byste měli navštívit zubaře. Asi nejde o nic nebezpečného, ​​ale v nejzávažnějším případě je možnost, že jde o rakovinu ústní dutiny.

Výzkum ukázal, že každým rokem více a více lidí na celém světě trpí rakovinou ústní dutiny a kuřáci jsou vystaveni nejvyššímu riziku. Nejhorší ze všeho je skutečnost, že míra přežití z rakoviny ústní dutiny je poměrně nízká. To je důvod, proč je důležité pravidelně kontrolovat ústní dutinu, aby mohla být rakovina odhalena v nejranějším stadiu.

Stažení dásní a viklavých zubů

Věřte nebo ne, ale zubní lékař může být prvním specialistou, který rozpozná známky osteoporózy. Stahování dásní, ochablost a ztráta zubů jsou jedny z prvních příznaků osteoporózy, onemocnění, které je velmi časté u žen nad 50 let.

Osteoporóza může být obtížně rozpoznatelná, protože se zřídka vyskytuje náhle. Příznaky jsou jemné, dokud se kosti nestanou velmi slabými a křehkými. Zubař však může na zubech zaznamenat první příznaky a vy budete moci včas začít s opatřeními, která zhoršování osteoporózy zabrání.

Plak a zánět dásní

Věděli jste, že plak, který se tvoří na vašich zubech, je úplně stejný jako ten, který může způsobit infarkt nebo mrtvici? Výzkum ukázal, že zánět dásní je jednou z nejčastějších příčin srdečních onemocnění. Bakterie z dutiny ústní se dostávají do krevního oběhu, což může způsobit tvorbu krevních sraženin a ztluštění tepen.

Zubař vám může pomoci s běžnými a pravidelnými prohlídkami. Budou schopni včas rozpoznat infekce a doporučit kroky k vyléčení zánětu dásní a snížení tvorby plaku.

Pokračování na další straně