5 PŘÍZNAKŮ RAKOVINY děložního čípku, nikdy je neignorujte: Zavolejte svému lékaři, pokud si jich všimnete

Chronická únava:

Anderson říká, že rakovina děložního čípku také způsobuje chronickou únavu a pomalost.

– Toto není první příznak, na který bychom měli reagovat, ale může být také přítomen. Pokud stav chronické únavy nezmizí, neignorujte to – říká.

Zažívací potíže:

Časté močení nebo pocit, že musíte vždy jít na záchod, jsou také příznaky spojené s touto nemocí, říká Cohen. Pokud tyto příznaky, jako u čehokoli jiného, ​​do týdne nezmizí nebo se zhorší, je čas navštívit lékaře.

Kouříte (nebo jste kouřil/a v minulosti):

Ano, toto je rizikový faktor, nikoli symptom. Kuřáci (stejně jako bývalí kuřáci) by ale měli vědět, že tento jejich škodlivý zvyk podle studie zveřejněné v International Journal of Cancer zdvojnásobuje riziko onemocnění. Anderson říká, že všechny výše uvedené příznaky, pokud jsou způsobeny rakovinou děložního čípku, se s největší pravděpodobností objeví na konci 30., 40. nebo 50. let.

– Viděli jsme rakovinu dělohy u žen ve věku 20 let, ale také mnohem později v životě. Nejčastěji jsou však postiženy ženy ve věku 45 až 50 let – vysvětluje.

V Chorvatsku onemocní rakovinou děložního čípku ročně 350 žen a 120 žen na následky tohoto onemocnění zemře. Zhruba o deset let dříve lze pomocí Pap stěru zjistit premaligní změny děložního čípku (CIN – cervikální intraepiteliální neoplazie) a včasná léčba může zabránit pozdějšímu rozvoji rakoviny.

Rakovina děložního čípku se od mnoha jiných zhoubných onemocnění liší tím, že jejímu vzniku a rozvoji lze v téměř 95 procentech případů zabránit! To je možné při provádění známých a obecně uznávaných preventivních opatření – organizovaných screeningových a očkovacích programů proti lidskému papilomaviru (HPV), původci rakoviny děložního čípku.

V Chorvatsku začal v prosinci 2012 Národní program včasné detekce rakoviny děložního čípku screeningem a je určen všem ženám ve věku od 25 do 64 let. Jako screeningová metoda se používá Pap test, rychlá, jednoduchá a téměř bezbolestná metoda, při které gynekolog odebere výtěr z děložního čípku, děložního čípku a cervikálního kanálu. Cílem je odhalit změny v co nejranější fázi, kdy je lze snáze odstranit a úspěšněji léčit. Program si klade za cíl snížit výskyt invazivní rakoviny děložního čípku o 60 procent do osmi let od zahájení programu a snížit úmrtnost o 80 procent během období 13 let.