Vaječník je ženská gonáda umístěná v pánvi, na obou stranách dělohy, párový orgán velikosti švestky, který produkuje estrogen (folikulární hormon) a progesteron (luteinizační hormon) a je také zodpovědný pro ženskou hormonální rovnováhu, proto je onemocnění vaječníků často doprovázeno stížnostmi na hormonální původ.
Kdo je ohrožen rakovinou vaječníků?
Karcinom vaječníků je primárně onemocněním žen nad 50 let: jeho výskyt se s věkem postupně zvyšuje. Ve vzácných případech se však může vyskytnout u mladých dospělých a některé typy bradavic se mohou objevit i před dosažením puberty.
Nádor má vnitřní i vnější rizikové faktory, proto je nejrozhodnějším rizikovým faktorem věk. O rizikových faktorech, mezi něž patří například přítomnost azbestu, se ví jen málo.
Roli dědičnosti, defektní geny lze odhalit v 5-10 procentech případů. Přestože jde o gynekologický nádor, vadný gen může pocházet jak od otce, tak od matky, proto je důležité zmapovat veškerou rodinnou anamnézu. Varovným signálem, pokud se rakovina vaječníků, prsu, tlustého střeva nebo dělohy, která se vyskytla v rodině, objevila v mladším věku 40 let – v takových případech je opodstatněný pravidelný screening i u pacientky starší 25 let.
Mezi vnitřní rizikové faktory patří také nedostatečné fungování hormonální rovnováhy těla. Každé mikrotrauma postihující vaječníky riziko zvyšuje, riziko je tedy vyšší u žen, které pravidelně nadprůměrně menstruují, některá literatura uvádí jako nepřímý faktor mezi predisponujícími faktory i obezitu, porod je naopak faktor ochranný.
Jaké příznaky mohou naznačovat rakovinu vaječníků?
V časných stádiích onemocnění probíhá zcela asymptomaticky. Klinickými příznaky mohou být roztažení břicha bez přibírání na váze, potíže se stolicí a močením, bolesti v podbřišku a kříži, méně často děložní krvácení, ale tyto příznaky – pokud jsou způsobeny nádorem – již naznačují pokročilejší stadium.
Diagnóza rakoviny vaječníků: jak zjistit nemoc?
Neexistuje zavedená metoda screeningu rakoviny vaječníků, ale kvůli genetickým faktorům se vyplatí pravidelné lékařské prohlídky těm, kteří mají podobné onemocnění v rodině.
Vzhledem k tomu, že ovariální nádor je zpočátku asymptomatický, lze jej v této fázi identifikovat pouze pomocí zobrazení nebo laboratorních krevních testů (hladiny nádorových markerů). Vzhledem k absenci příznaků a nedostatku screeningových testů je rakovina vaječníků zřídka detekována v raném stádiu. Pokud se již nápadný nádor vyvinul, může jej lékař snadno nahmatat.
Pro přesnou diagnózu rakoviny vaječníků je třeba odebrat vzorky z několika oblastí nádoru. V případě potvrzení přítomnosti nádoru jsou nutná další vyšetření k vyloučení metastáz a k jejich přesnému ohraničení – nejzřetelnější z nich je prohmatání lymfatických uzlin, ultrazvuk, CT, MR vyšetření.
Vyšetření by se nemělo odkládat: mělo by být zahájeno okamžitě při podezření, aby byla co nejdříve k dispozici přesná diagnóza, která je základem terapie a operace. Součástí vyšetření může být i operace: otevře se břišní dutina, aby se zjistil rozsah a šíření nádoru.
Benigní nádor vaječníku
Většina nádorů vaječníků je benigních. Cysty jsou svou strukturou a vlastnostmi rakovinné, ale nejsou to nádory. Asi polovina benigních nádorů pochází z povrchového epitelu, jako je cystadenom. Více než 90 procent nádorů pocházejících ze zárodečných buněk lze také klasifikovat jako benigní léze – zhoubné léze jsou častější mezi nádory ze zárodečných buněk u dětí a mladých lidí do 20 let.
I když lze tzv. Werthův tumor (pseudomyxoma peritonei) zařadit také mezi benigní tumory, histologicky benigní ložisko může být stále klinicky maligní, protože jej nelze zcela odstranit, může tvořit metastázy v celé dutině břišní a jeho přítomnost nelze obvykle vymýtit další léčbou.
Nádory tzv. hraničního typu se nacházejí mezi benigními a maligními nádory vaječníků. Jejich struktura vykazuje přechodnou strukturu mezi neškodným cystadenomem a agresivním, maligním cystadenokarcinomem.
Pokračování na další straně