Vejce vydrží čerstvá až 2 roky díky vychytávce, kterou používaly naše babičky

Koupený roztok zřeďte převařenou vodou v poměru jedna ku osmi, tedy na litr vodního skla použijte osm litrů vody. Získaným konzervačním roztokem zalijte do nádoby naskládaná vejce asi tři centimetry nad povrch. Hrdla ovažte nejlépe pergamenovým papírem. Nádobu uskladněte v chladu a temnu. Roztok má tendenci vysychat, rosolovatět a tuhnout, proto jej čas od času dolévejte vodou. Takto konzervovaná vejce vydrží až jeden rok. Použít je můžete do vaření i pečení.

Použijte vápenný roztok

Dalším hojně používaným způsobem našich předků bylo využití hašeného vápna.

Postup je jednoduchý. Celá vejce se vloží do sklenice a poté se zalijí hydroxidem vápenatým nebo hašenou vápennou vodou. Poměr roztoku by měl být 1 polévková lžíce vápna na jeden litr vody. Nakonec sklenici zavřete a máte hotovo. Při práci s ním ale vždy používejte rukavice, jde totiž o žíravinu.

Jak již bylo zmíněno na začátku, existují i ​​jiné způsoby, jak vejce uchovávat, alespoň dlouhodobě. Prozkoumejte, zda je některá z těchto technik vhodná pro vaše účely.

  • Nakládání – Vejce skladujte v octovém solném roztoku smíchaném s kořením. Vydrží v lednici mnoho měsíců a jsou skvělou svačinou.
  • Vodní sklo – Vejce jsou ponořena špičatou stranou dolů v roztoku křemičitanu sodného. Čerstvá vejce lze přidávat denně. Mohou vydržet až dva roky
  • Potažení minerálním olejem – Vejce natřete v potravinářském oleji. Skladujte v původním obalu špičkou dolů. Vejce měsíčně obracejte, abyste zachovali celistvost žloutku.
  • Skladování v soli – Vejce obalte v potravinářském oleji, abyste zabránili dehydrataci. Poté navrstvěte sůl tak, aby se vejce nedotýkalo jiného. Měly by vydržet zhruba šest měsíců.