TUTO RAKOVINU JE NEJTĚŽŠÍ ZJISTIT: Říkají ji „tichý zabiják“, tyto signály neignorujte

Přítomna je také anorexie (ztráta chuti k jídlu) a nevolnost (nevolnost z jídla – zejména masa). Asi u 50 % pacientů dochází ke snížení hmotnosti. Nevolnost, zvracení krve (hemateméza), krev ve stolici (melena), ztráta chuti k jídlu a anémie, ke které dochází v důsledku okultního krvácení (nenápadné krvácení, které je nejčastěji zjištěno chemickými testy) je přítomno u 2/3 pacientů.

Asi 25 % pacientů má potíže podobné těm, které mají pacienti s vředovou chorobou. Někdy se prvotní příznaky objevují již při metastázování rakoviny, takže zhoubný ascites (tvorba velkého množství volné tekutiny v žaludku), žloutenka v důsledku obstrukce žlučových cest (obstrukce žlučovodů), bolesti kostí v důsledku kostních metastáz, gynekologické potíže, dýchací potíže, polykání atd. V pozdější fázi onemocnění pacienti hubnou, někteří mohou cítit nádorovou hmotu v horní části břicha, což je špatné znamení.

Existuje pět makroskopických typů rakoviny žaludku:

-polypoidní, -ulcerózní, -ulcerózní infiltrativní, -plastická linitida a -povrchový typ.

Histologická (Lauren) klasifikace zahrnuje dva typy: -střevní a -difuzní.

Stanovení diagnózy

Po podezření na onemocnění by měl lékař udělat RTG (rentgen) žaludku, kde se pomocí dvojitého kontrastu zobrazí žaludeční sliznice a případné změny na sliznici. Nejbezpečnějším postupem v diagnostice je endoskopická metoda (gastroskopie), která umožňuje přímé prohlížení všech částí žaludku a odběr kousků tkáně k analýze z podezřelých oblastí.

CT (počítačová tomografie-skener), ultrazvuk a některé nádorové markery se také používají k určení rakoviny žaludku a stádia onemocnění nebo ke sledování terapie. U více než 90 % pacientů s přítomnými příznaky odhalí radiologické vyšetření žaludku žaludeční (žaludeční) abnormality.

Průběh léčby a prognóza

Rakovina žaludku se nevyskytuje stejně často ve všech částech žaludku. Častěji se nachází na vývodu žaludku (antrum) a na dolní třetině těla žaludku než na počáteční a horní části. Na těchto charakteristikách závisí výběr léčby a prognóza výsledku onemocnění. Nejdůležitějšími faktory pro prognózu jsou hloubka invaze a přítomnost či nepřítomnost metastáz.

Jedinou naději na vyléčení tohoto zhoubného onemocnění dává chirurgické odstranění nádoru, součástí operace je i odstranění části nebo celého žaludku a okolních lymfatických uzlin. Dalšími způsoby léčby jsou radioterapie a chemoterapie. Používají se po operacích a při léčbě pokročilého onemocnění. Metastázy, ať jsou kdekoli, mají špatné prognostické znamení.

Prevence je nejlepší lék!

Prevence rakoviny žaludku je obtížně realizovatelná, protože nejsou známy všechny faktory ovlivňující vývoj onemocnění. Lze doporučit omezit konzumaci uzených a slaných jídel, denní příjem vitaminu C a b-karotenu, i když jejich ochranná role není dosud spolehlivě potvrzena. Prevencí je také boj o včasné odhalení nemoci, protože pak je pravděpodobnost přežití mnohem vyšší. Je nutné identifikovat osoby se zvýšeným rizikem a pravidelně je sledovat. Patří sem lidé starší 40 let, kteří mají nějaké žaludeční neduhy, výskyt rakoviny žaludku v rodině, a především lidé s neurčitými problémy v horní části žaludku, které trvají dlouhodobě a nereagují na léčbu.

Zdroj.stil