Ne každému chutná, protože pokud není úplně zralý, je pěkně kyselý a má zvláštní chuť, ale angrešt je opravdový poklad. Podle lidového léčitelství je jeho pravidelná konzumace dobrá při dně, ledvinových a močových potížích. Lékaři a výzkumníci zjistili, že obsah pektinu je stejný jako v jablkách. Jakmile se pektin dostane do střeva, vytvoří prospěšnou ochrannou vrstvu na sliznici kvůli bakteriím, které se zde vyskytují. Díky tomu se do střev dostávají struskotvorné látky, které při zácpě zmírňují příznaky a i pravidelná konzumace organizuje stolici.
Fyziologické / nutriční účinky
Obsah vitamínů kustovnice (A, B1, D) je vynikající a střední (C, E). O posledních dvou vitaminech se také předpokládá, že chrání naše tělo jako antioxidanty před rakovinou, ačkoli to nebylo nade vší pochybnost vědecky prokázáno. Z jeho minerálních látek je důležitý draslík, vápník, železo a fosfor.
Jako zdroj vlákniny může být důležitým doplňkem naší stravy. Nejvýznamnější z jeho vlákniny je pektin, který napomáhá činnosti střev a příznivě působí na hladinu cholesterolu. Ale napomáhá trávení i jinak: organické kyseliny a stopové prvky, které obsahuje, příznivě ovlivňují funkci žláz s vnitřní sekrecí, jater, srdce a ledvin. Užitečný je i při problémech s klouby a ledvinami.
pokračování na další straně