To, co uděláte s rostlinami rajčat na podzim, když uhynou, může hrát velkou roli ve vývoji sazenic příštího roku a může dokonce ovlivnit vývoj jiné zeleniny.
Ať už se jedná o klasickou zeleninovou zahradu, vyvýšené záhony nebo rostliny v květináčích, podzimní úklid je jedním z nejdůležitějších úkolů. Čím dříve je tato práce provedena, tím lépe. Ponechání zahnívajících rostlin na zahradě je nejrychlejší způsob, jak si v budoucnu způsobit nejrůznější problémy. Když rostliny hnijí, stávají se snadným terčem plísní a dalších chorob.
To se týká téměř všech druhů zeleniny, ale zejména rajčatům je třeba věnovat pozornost. Čím déle totiž necháte umírající rajčata na zahradě, tím větší hrozbu představují pro úrodu v příštím roce. Jaké nebezpečí hrozí, když necháte na zahradě umírající rostliny rajčat?
Sazenice rajčat je třeba ze zahrady nebo z květináčů odstranit, jakmile začnou odumírat. Sazenice rajčat jsou jedním z nejdůležitějších přenašečů chorob na zahradě a čím déle jsou ponechány v půdě, tím větší je pravděpodobnost, že se nakazí a v průběhu procesu mohou infikovat okolní rostliny a půdu.
To platí zejména pro houbové choroby, jako je Phytophtora infestans. Spory houby mohou v půdě přežívat roky a infikovat úrodu v následujícím roce. Hnijící rajčata však přitahují škůdce, jako jsou mšice a háďátka, kteří kladou vajíčka na hnijící listy a plody. Proto je nejlepší odstranit rajčata z půdy co nejdříve poté, co rostliny začnou odumírat, ale nezáleží na způsobu jejich odstranění. Nikdy byste je však neměli dávat do kompostu. Kompost je dobrým řešením pro většinu rostlin. Například fazole a hrách jsou pro kompost ideální, protože jsou bohaté na živiny a přenášejí jen velmi málo chorob.
Rajčata jsou však jiná. Neměla by být zařazena do domácího kompostu, protože mohou přenášet choroby. Kompostovací hromada musí být udržována v dostatečném teple a dostatečně dlouho, aby patogeny zahynuly. Pokud patogen nezanikne, může po přimíchání kompostu do půdy infikovat další rostliny. Rovněž není vhodné kompostovat rajčata. Protože semena, stejně jako patogeny, zahynou pouze v případě, že je hromada kompostu dostatečně teplá. To znamená, že příští jaro mohou v půdě vyklíčit semenáčky a vzniklé sazenice bude nutné vyplevelit. Může se zdát, že vyhazovat odumřelé stonky je plýtvání. Existuje však několik dalších možností.
Pokračování na další straně