Stává se vám, že sebou škubete těsně před usnutím? To je důvod, proč!

Mnoho lidí to zažívá, ale čím je to skutečně způsobeno? Nyní máme odpověď!

Všichni jsme zažili, že se lekneme, právě když se chystáme usnout. Je to skoro jako spadnout z něčeho, ať už z hory nebo ze svahu.

Někteří to zažívají více než jiní, ale je to velmi nepříjemné. Z nějakého zvláštního důvodu házíte a otáčíte se a stane se to vždy, když právě usnete.

Může to být skoro pocit, jako by vás něco udeřilo přímo do obličeje.

Člověk se často diví, proč se to děje, ale přichází to s myšlenkou. Ale když se to stane znovu, myslíme na to každou chvíli, než na to znovu zapomeneme.

Abychom pochopili o co jde a proč se to stává, je důležité vědět, co se s tělem děje při usínání.

Usínajícímu člověku klesá tlak, chod těla se zpomaluje, snižuje se frekvence dechu. Klesá činnost endokrinních žláz. Mozek se ale „vypíná postupně“. Mozkové vlny se zvolňují, stejně jako se zpomalují jedna po druhé funkce jednotlivých systémů a „vypínají“ se. Dýchání se prohlubuje, změní se pohyb očí, zpomalí srdeční rytmus a to celé po několika sekundách vyvrcholí usnutím. Zatím jen do povrchní fáze spánku – dřímoty. 

Tělo už ale jede na úsporný chod. Například mozek je schopen kontrolovat a vyhodnocovat hladinu oxidu uhličitého, která se v místnosti se spáčem zvedá spolu s vydechovaným vzduchem, takže tělo včas dostane pokyn: „Dýchej zhluboka, máš už málo kyslíku…“

Pokračování na další straně