Mnoho bylinkářů má ve zvyku říkat, že raději vydrží den bez jídla než bez čaje. Možná to zní extrémně, ale jen ten, kdo čaje pravidelně konzumuje, ví, jak moc to může zlepšit celkový stav těla a zdraví.
Pravidelným pitím čaje se zvyšuje hladina energie, detoxikuje se tělo a v tomto případě se nemusíte bát ani imunity, která se takto posiluje. Mezi nejoblíbenější čaje patří heřmánkový a mátový, ale ti, kteří rozumí rostlinám, doporučují mít v domácí bylinkové lékárně také měsíček, rozmarýn, kopřiva, levanduli, šalvěj a pampelišku, což je oblíbený čaj bylinkářů.
Dnes si povíme více o kopřivě, které se také říká „podzimní infekce“ právě proto, že zvedá energii a posiluje organismus, což je důležité zejména v přechodném období, tedy v období podzimu, který může být pro ty, kdo mají velký šok tělo po horkém létě.
Je plný železa
Kopřiva obsahuje velké množství železa a je klasifikována jako jeden z nejlepších přírodních prostředků proti chudokrevnosti. Kromě minerálů železa je bohatý i na vitamíny C, K, minerály hořčík, vápník, fosfor… Dále obsahuje chlorofyl, třísloviny, sliz, karotenoidy.
Kopřiva je známá především jako přírodní prostředek proti chudokrevnosti. Působí příznivě na stabilizaci krevního cukru a díky močopudnému účinku na regulaci krevního tlaku. Urychluje trávení a vylučování toxinů z těla.
Pokračování na další straně