REVMATOIDNÍ ARTRITIDA NENÍ JEN NEMOCÍ STARŠÍCH LIDÍ: Tohle jsou časté příznaky a tito lidé jsou nejnáchylnější

Ženy jsou k této nemoci náchylnější a s genetikou a špatnými návyky, jako je kouření, může být prognóza ještě obtížnější

Revmatoidní artritida je chronické zánětlivé onemocnění, které nejčastěji napadá klouby, ale u některých lidí může postihnout i kůži, oči, plíce, srdce a cévy. Patří mezi autoimunitní onemocnění.

Tato porucha postihuje okraje kloubů a způsobuje bolestivé otoky, které časem mohou způsobit poškození a deformaci kloubů – to jsou vbočené prsty, které vidíme u lidí s artritidou…

Ačkoli nové typy léků dramaticky zlepšily možnosti léčby, těžká revmatoidní artritida může být invalidizující.

Příznaky revmatoidní artritidy

Citlivé, teplé, oteklé klouby
Ztuhlost kloubů, která je horší ráno a po nečinnosti
Únava, horečka, ztráta chuti k jídlu

V počátečních stadiích revmatoidní artritida postihuje malé klouby, nejčastěji klouby rukou a nohou. S postupujícím onemocněním se obvykle rozšíří na zápěstí, kolena, kotníky, lokty, kyčle a ramena. Ve většině případů se příznaky objevují ve stejných kloubech na obou stranách těla. Přibližně 40 % lidí s revmatoidní artritidou má také příznaky nesouvisející s klouby. Intenzita příznaků revmatoidní artritidy se liší a příznaky přicházejí a odcházejí. Období aktivního onemocnění se střídají s obdobími relativní remise, kdy se otok a bolest zmenšují nebo zcela vymizí.

Pokud kloubní potíže nebo otoky přetrvávají, navštivte lékaře. Lékař vás pravděpodobně pošle na některá vyšetření a poradí vám, co dělat dál. Stejně jako u jiných autoimunitních onemocnění není příčina revmatoidní artritidy dosud známa, ale předpokládá se, že důležitou roli hraje genetika. I když genetická příčina neexistuje, můžete být náchylnější k vnějším faktorům, jako je například infekce některými viry nebo bakteriemi.

Pokračování na další straně