Rakovina slinivky břišní je tichý zabiják. Odborníci varují, abyste věnovali pozornost pěti hlavním příznakům

První příznaky rakoviny slinivky lze snadno přehlédnout. Pouze 12,5 % pacientů žije déle než pět let po onemocnění. Podle odborníků je třeba rozpoznat zejména pět příznaků. Včasná diagnóza zachraňuje životy.

Ve čtvrtek zemřel americký moderátor Jerry Springer na rakovinu slinivky. Nemoc mu byla diagnostikována teprve před několika měsíci.

Rakovina slinivky je známá jako „tichý zabiják“, protože její příznaky jsou snadno přehlédnutelné. Podle průzkumu, který provedla organizace Pancreatic Cancer Action Network v roce 2022 a o němž informoval britský deník Daily Mail, nezná příznaky této nemoci 83 % dospělých.

Ve většině případů je navíc diagnóza stanovena až poté, co rakovina metastázuje nebo se rozšíří. Podle Národního onkologického institutu ve Spojeném království je pouze 13 % případů zastaveno v primárním ložisku. Odborníci zdůrazňují, že včasné odhalení příznaků může zachránit život. Hlavní z nich jsou následující:

Žloutenka

Žloutenka Jedním z nejčastějších prvních příznaků rakoviny slinivky je zežloutnutí kůže a očí. Příčinou je hromadění bilirubinu, žlutohnědé látky produkované v játrech. Když játra pracují normálně, žluč putuje do střev a pomáhá štěpit tuky. Pokud se však žlučovody ucpou, bilirubin se začne hromadit a kůže a oči zežloutnou. Žloutenka může také způsobit nevolnost, zvracení, zažívací potíže a únavu.

Pokračování na další straně