Proč už pohanku nekupuji a odmítla jsem ji, ačkoli tuhle zdravou kaši opravdu miluji. Znepokojivá pravda, o které se nemluví

Glyfosát – co to je?

Glyfosát je organická sloučenina, obvykle používaná ve formě amonné nebo sodné soli jako aktivní složka v činidlech pro kontrolu herbicidů.

Byl uveden na trh v roce 1974 společností Monsanto jako přísada do herbicidu Roundup. Způsobuje odumírání většiny rostlin, a tak se lze levně a snadno zbavit plevele, který se – kromě přesličky rolní – jen velmi obtížně hubí. Státní podniky jej využívají k odplevelování železničních tratí a sadů.

– Koneckonců, Roundup je velmi účinný a zemědělci ho používají téměř na všechno. Někdy dokonce vytvoří směs a nazývají ji „svatá trojice“: Roundup, síran amonný a plevel – poté všechny rostliny zemřou. Používají ho dokonce i ve svých domovech a nikdo si neuvědomuje, že máme co do činění s jedem. Nikdo se nechrání, když to používá. Dokud nedojde ke skandálu, nějaké smrti nebo vážné otravě, nikdo nebude uvažovat, zda to použít – říká v rozhovoru s WP abcZdrowie Grzegorz Wysocki, předseda představenstva Odborového svazu zemědělských pracovníků v Polsku.

Navzdory skutečnosti, že jde o škodlivý prostředek, je v Polsku velmi populární. Můžeme mluvit o „tradici používání“ Roundup. Existovala podezření, že ji zemědělci používají i k sušení pohanky.

– Zemědělci přijímají různá opatření k sušení a ochraně pohanky. Jsou velmi kreativní. Zde jde především o to, aby produkt vypadal hezky, tedy přinášel zisk. Ve vesnicích to funguje tak, že když jeden řekne druhému, že něco udělal a ono to vyšlo, ten to udělá – dodává Wysocki.

Glyfosát zvyšuje riziko rakoviny

Výzkum prof. Lianne Sheppard z University of Washington uvedla, že glyfosát zvyšuje riziko rakoviny o více než 40 procent. Vztah mezi glyfosátem a non-Hodgkinským lymfomem je velmi silný – expozice herbicidům zvyšuje riziko rozvoje onemocnění o 41 %.

Sheppardův výzkum jen potvrdil zjištění z roku 2015, kdy Mezinárodní agentura pro výzkum rakoviny klasifikovala glyfosát jako pravděpodobný lidský karcinogen.

– Existují studie, které hovoří o škodlivosti glyfosátu, proto německá vláda používání tohoto prostředku zakazuje a podle mého názoru právem. Pokud jste mu vystaveni po dlouhou dobu, budete mít zažívací problémy, endokrinní poruchy a možná i poškozená játra. Rizikovou skupinou jsou především zemědělci, vysvětluje doktor Marek Stępień, onkolog.

Používání glyfosátu zakázala nejen německá vláda (zákaz vstoupí v platnost v lednu 2024), ale také Rakousko. Tento herbicid lze v EU používat do roku 2022.

Zdroj:yandex