PŘÍZNAKY TICHÉHO ARCHITEKTU: Rozpoznejte včas, má VÁŽNÉ následky

Proč jsou tiché infarkty nebezpečné?
Srdeční záchvaty, ať už tiché nebo klasické, nastávají, když se srdce nedotkne nedostatečné množství krve. Tichý infarkt je stejně nebezpečný jako klasický infarkt a zvyšuje vaši pravděpodobnost dalšího infarktu a také možnost srdečního selhání.

Zásadní je otevřít ucpanou tepnu co nejdříve, abychom se nedostali do situace, kdy dojde ke snížení průtoku krve a případně k tvorbě zjizvené tkáně, která by někomu narušila normální srdeční činnost – říká doktor Weinberg.

Zatímco studie publikovaná v časopise Circulation zjistila, že tiché srdeční záchvaty jsou častější u mužů než u žen, bylo také zjištěno, že ženy častěji zemřou na jeden takový infarkt. Podle American Heart Association to může být proto, že ženy a jejich lékaři nemusí brát příznaky dostatečně vážně.

Vědci také zjistili, že tiché srdeční záchvaty jsou častější u starších lidí s cukrovkou.

Například ve studii publikované v roce 2012 v Journal of the American Medical Association zaznamenalo 14 procent z 337 účastníků s diabetem tichý srdeční infarkt ve srovnání s 9 procenty stejné populace, která měla klasický infarkt.

U klasického srdečního infarktu mohou lékaři doporučit léčbu, která zahrnuje operaci, léky a úpravu životního stylu. Tiché infarkty jsou docela znepokojivé: pokud nevíte, že jste prodělali infarkt, nebudete používat taktiku léčby a prevence.

Možná si uvědomíte, že jste měli infarkt až poté, co začnete pociťovat příznaky srdečního selhání, protože tichý infarkt poškodil vaše srdeční svaly.

Jak rozpoznat příznaky tichého infarktu?
Pokud si myslíte, že můžete pociťovat příznaky infarktu, okamžitě zavolejte sanitku. Ale ve většině případů tichého srdečního záchvatu jsou příznaky tak mírné nebo žádné, že dotyčného nemusí nutně napadnout zavolat sanitku.

K diagnóze často dochází při běžném fyzikálním vyšetření nebo při návštěvě lékaře v důsledku dlouhodobých příznaků, jako je únava, dušnost a zažívací potíže.

Rizikové faktory jsou u klasického infarktu stejné: srdeční infarkty v rodinné anamnéze, věk, životní styl, jako je kouření nebo nedostatek pohybu, obezita a stavy, jako je vysoký krevní tlak, vysoký cholesterol a cukrovka.

Když někdo dostane infarkt, má silnou bolest na hrudi, pálení a dušení, které trvají 10-20 minut.

Zdroj:novitet.info

1
2