PŘÍZNAKY TICHÉHO ARCHITEKTU: Rozpoznejte včas, má VÁŽNÉ následky

Infarkt má často klasický seznam příznaků: bolest na hrudi, dušnost a pocit tlaku na hrudi. Ale ne vždy.

Tiché srdeční záchvaty, formálně známé jako tichý infarkt myokardu (SMI), jsou „tiché“, protože příznaky jsou tak mírné, že si lidé často neuvědomují, že k nim došlo.

To ale neznamená, že můžete tichý infarkt ignorovat – lékařští experti tvrdí, že je stejně nebezpečný jako klasický infarkt.

Studie z roku 2015 publikovaná v časopise Circulation s téměř 10 000 účastníky porovnávala tiché infarkty a klasické infarkty a zjistila, že tiché infarkty tvoří téměř polovinu všech infarktů.

Doktorka Nicole Weinbergová, kardioložka z Providence Saint John’s Health Center, říká, že mohou nastat situace, kdy lidé nemají žádné příznaky a zažijí tichý infarkt. Ale často existuje několik mírných příznaků, které je obtížné rozpoznat.

Patří mezi ně únava, pálení žáhy, nepříjemné pocity na hrudi, zádech nebo čelisti a dušnost, podle Americké akademie rodinné medicíny (AAFP).

Tradiční infarkty mohou mít podobné příznaky, ale často zahrnují pocit tlaku nebo bolesti na hrudi, pažích, krku, zádech a čelisti.

Příznaky tichého infarktu lze snadno zaměnit s něčím jiným, jako jsou zažívací potíže, těžký trénink nebo dokonce bolest zubů. A i když příznaky nemusí být závažné, Weinberg říká, že tichý infarkt je stejně závažný jako jakýkoli jiný infarkt.

Pokračování na další straně

1
2