PŘÍZNAKŮ ONEMOCNĚNÍ JATER NEMŮŽETE JE POZNAT: Je důležité ho odhalit v rané fázi – únava, slabost, ale i tyto změny

Správná činnost jater je nezbytná pro celkové zdraví organismu. Játra čistí krev metabolizováním alkoholu, léků a různých toxických látek. Produkuje nezbytné tělesné bílkoviny, včetně těch, které zabraňují srážení krve.

Poskytuje krevní zásobení živinami a bílkovinami, které zabraňují infekcím, a také produkuje cholesterol. Onemocnění jater přibývá a symptomy, které problém naznačují, jsou: únava, slabost, ztráta hmotnosti, ztráta chuti k jídlu, nevolnost, bolesti žaludku a zežloutnutí kůže a očí.

Tukové onemocnění jater se vyskytuje ve dvou hlavních formách. Nealkoholické ztučnění jater je označení pro řadu stavů způsobených hromaděním tuku v játrech. Můžete také dostat alkoholické onemocnění jater, což je poškození jater způsobené pitím příliš velkého množství alkoholu.

Mezi příznaky, které naznačují vážné poškození jater, patří zvracení krve, snadná tvorba modřin, svědění kůže a otok podbřišku, tmavá, černá a dehtovitá stolice a tmavá moč, které vyžadují okamžitou lékařskou pomoc. A změny na kůži ukazují na problémy s játry. 

„Červené dlaně jsou většinou příznakem progredujícího onemocnění. Játra čistí náš organismus, zbavují nás mimo jiné hormonů, které nepotřebujeme. U mužů jsou to například estrogeny – ženské pohlavní hormony. Když játra nefunguje dobře, hromadí se a estrogeny vedou k vazodilataci (rozšíření cév), takže dlaně zčervenají,“ vysvětlil kardiolog.

Pokračování na další straně