POKUD VÁM VLASY VYPADÁVAJÍ, – VYŘAĎTE Z JÍDELNY 1 JÍDLO: Účes bude stejný jako předtím

V nedávné studii publikované Nature se tým vědců z Tokijské univerzity medicíny a zubního lékařství rozhodl prozkoumat účinky tučné stravy na tělo.

K provedení experimentu použili dospělé myši a některé z nich krmili stravou s vysokým obsahem tuku. Ostatní myši dostaly standardní stravu.

Vzhledem k tomu, že předchozí výzkumy naznačují, že u lidí s nadváhou je pravděpodobnější, že budou mít řídnoucí vlasy a plešatá místa, tým teoretizoval, že myši na dietě s vysokým obsahem tuků zaznamenají větší vypadávání vlasů. Výzkumníci měli pravdu. Za pouhé čtyři dny se u myší na dietě s vysokým obsahem tuku objevily lysé díry. Starší myši tímto účinkem trpěly nejvíce, což znamená, že u starších lidí na dietě s vysokým obsahem tuků je pravděpodobnější ztráta vlasů.

Podle autorů studie mohou tučná jídla vyčerpat kmenové buňky vlasových folikulů nebo dlouhověké buňky ve vlasových folikulech. Během normálního cyklu růstu vlasů se kmenové buňky vlasových folikulů aktivují a obnovují, aby vytvořily zdravý kořínek, což má za následek růst vlasů.

Pokračování na další straně

1
2