Opary se objevují svévolně, když je v těle nedostatek vitaminů: je lepší chronickým problémům předcházet, ale je velmi obtížné se jich zbavit. Co se s tím dá dělat?

Jakmile se jednou nakazíte virem herpes simplex, mohou být opary celoživotním problémem. K jeho výskytu může přispívat i nedostatek těchto vitaminů.

Herpes viry jsou velmi časté. Nejčastěji se vyskytuje na rtech, ale jak upozorňuje zdravotní sestra Dr. Debra Sullivanová, může se objevit i na jiných částech těla. Pokud se objeví, není možné se jich zcela zbavit. Pokud však imunitní systém pracuje správně, může je potlačit a zabránit jejich aktivitě. To je možné pouze tehdy, pokud je v těle dostatek potřebných látek. Pokud se opar objeví, může se jednat o nedostatek některých vitaminů.

Opary jsou červené puchýře naplněné tekutinou, které se mohou vytvořit v blízkosti úst nebo na jiném místě obličeje. Vzácně mohou být na prstech, v nose nebo v ústech; mohou trvat déle než dva týdny.

Opary jsou způsobeny běžným virem zvaným herpes simplex. Přenáší se z člověka na člověka při těsném kontaktu, například při líbání. Opary jsou nakažlivé, i když nejsou vidět. Na opary neexistuje žádný lék a mohou se bez varování opakovat. Jakmile se totiž jednou nakazíte virem herpes simplex, virus v těle zůstává. To znamená, že se může kdykoli znovu aktivovat, obvykle tehdy, když je imunitní systém oslaben.

Komplikace spojené s herpesem

První infekce virem herpes simplex může způsobit závažnější příznaky a komplikace, protože tělo si ještě nevybudovalo obranyschopnost proti viru. Komplikace jsou vzácné, ale mohou se vyskytnout, zejména u malých dětí. Komplikace se také častěji vyskytují u lidí s ekzémy a u lidí s nemocemi, které oslabují imunitní systém, jako je rakovina a AIDS. Pokud se objeví některý z následujících příznaků, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc.

Pokračování na další straě