Nemoc zvaná „TICHÝ ZABIJÁK“: Trpí jí ČTVRTINA české populace, většinou se neprojevují ŽÁDNÉ příznaky

Kardiovaskulární zdravotní komplikace jsou ve světě na prvním místě v žebříčku příčin úmrtí. Jedna čtvrtina dospělé populace v Česku trpí nějakým kardiovaskulárním problémem a pouze polovina postižených je diagnostikována. Hypertenze totiž často nemá žádné příznaky.

Arteriální hypertenze často nezpůsobuje žádné příznaky. Pacient s vysokým krevním tlakem v největším procentu nemá doslova žádné potíže, nebo se někdy objeví bolest hlavy, která nemusí být jen projevem vysokého krevního tlaku, může to být i z jiných důvodů, proto často užívá některé z analgetik, a neměřit hodnotu krevního tlaku a to je jeden z důvodů, proč hypertenze zůstává dlouho nezjištěná.

Problém je v tom, že někteří pacienti, i když je stanovena diagnóza, nechtějí užívat léky, „protože necítí žádné nepohodlí“.

Lékařka také varovala, že zimní období je nejkritičtější kvůli potravinám, které v tomto období jíme.

– Náš způsob života, zvláště v zimě, kdy všechna tato nezdravá jídla plná soli, studené maso, suché maso, různé pochutiny plné soli, když sedíme a koukáme na televizi, je zvýšený příjem soli jedním z důvodů vysoký krevní tlak – varoval lékař, a zmínil i další rizikové faktory.

Pokračování na další straně