Něco tě kouslo a ty nevíš co to je? Zde je 8 nejčastějších kousnutí – zde je návod, jak je rozpoznat

Klíšťata

 
Po vyjmutí klíštěte z kůže je potřeba ještě pár dní místo kousnutí pečlivě sledovat, zda nedošlo k zarudnutí, které může signalizovat boreliózu. Pokud si toho všimnete nebo se necítíte dobře a pociťujete příznaky, jako je zvýšená teplota nebo nevolnost, navštivte svého lékaře.
 

Mravenci

 
Na kůži jsou vyrážky podobné kopřivce a kolem ní puchýř se zarudnutím. Mohou hodně štípat a svědit. U osoby bez alergie příznaky zmizí po několika desítkách minut. Folikul se změní na malou pustulu a zůstane na kůži až 3 dny.
 

Hymenoptera (vosy, včely atd.)

 
Blízké setkání s blanokřídlými je nesnesitelně bolestivé, protože bodnutí často zůstává pod kůží. Mohou se objevit alergické reakce, jako je anafylaktický šok. Nejprve se musíte ujistit, že v kůži nezůstalo žádné žihadlo. Pak sledujte příznaky alergie. 

Alergie na včelí jed má 4 stupně závažnosti. První fází je kopřivka, svědění, neklid a celkový pocit nevolnosti. 
 
Druhá fáze: angioedém, tlak na hrudi, bolest břicha, průjem, nevolnost, zvracení a závratě. 

Třetí stupeň je charakterizován dušností, sípáním, chrapotem a dysfagií.
 
Čtvrtým je anafylaktický šok, cyanóza a inkontinence moči a stolice.
 

Štíři

 
V Polsku se nevyskytují, ale o prázdninách na ně můžeme narazit a nemusíte cestovat daleko, protože se vyskytují v Itálii, jižním Rakousku a Švýcarsku. Lidé žijící v Evropě nejsou pro člověka nebezpeční, s výjimkou lidí, kteří jsou alergičtí na jejich jed. 

Nejprve omyjte postižené místo mýdlem a vodou, abyste se zbavili nečistot a bakterií. Ujistěte se, že žihadlo nezůstalo pod kůží, protože by mohlo vést k infekci. Poté je potřeba pobodanou končetinu zvednout a přiložit studený obklad, aby se zmírnil otok. Do 30 minut bolest zmizí. Pokud zaznamenáme další příznaky nebo pokud bylo dítě pobodáno, je lepší pro každý případ navštívit lékaře.


 
Sdílejte tyto užitečné informace s rodinou a přáteli na Facebooku. Každý by měl být schopen rozlišit mezi typy kousnutí a co dělat v každém případě!