MNOZÍ NEVĚNUJÍ POZORNOST SVĚDĚNÍ, ALE MŮŽE TO BÝT PŘÍZNAK NEBEZPEČNÉ NEMOCI: Zde je 10 důvodů, proč vás může svědit kůže

5. Alergie

Velmi častou příčinou svědění kůže jsou také alergie. Svědění můžete pociťovat na všech částech těla, tedy na té, kde k alergické reakci dochází. Alergie na kočičí chlupy má především svědivou reakci na obličeji, krku a horní části hrudníku, psí alergie se objevuje po škrábání a ještě častěji po kontaktu se psími slinami. Vyrážka se může objevit kdekoli na těle. Nesnášenlivost určitého druhu potravy způsobuje svědivou reakci především na nose, tj. dutiny se zanítí, bolí a svědí. V podstatě všechny alergie způsobují svědění jako ty na mléko, léky, slunce a bylinky.

6. Psoriáza

Psoriáza je kožní onemocnění, které způsobuje rychlý vývoj buněk na povrchu kůže. Kůže pak zhoustne a příznaky jsou svědění, suchost a červené skvrny. Pro toto onemocnění neexistuje adekvátní léčba, ale včasná detekce může pacientům umožnit podstoupit léčbu, která inhibuje růst kožních buněk a poskytuje úlevu.

7. Žlučové kameny

Jedná se o nejčastější onemocnění žlučových cest a postihuje více ženy než muže. Mohou mít velikost od písku až po velikost golfového míčku. U některých pacientů se objeví pouze jeden kámen, zatímco jiní mají možnost více než jeden. Mohou to být cholesterol, neškodné a světlé barvy, a pigmenty, které jsou černé a vyskytují se u pacientů s cirhózou jater a infekcemi žlučových cest. Svědění břicha je jen jedním z příznaků.

8. Svědění

Svědění je nakažlivé onemocnění povrchové vrstvy kůže. Nakazit se může každý, bez ohledu na hygienu nebo věk. Toto onemocnění je způsobeno parazitem sarcoptes scabiei, který žije na kůži savců. Nejčastěji postižené oblasti kůže neobsahují mnoho mazu, jako jsou klouby, lokty a kolena. Bez mazových žláz se mohou jen stěží rozmnožovat. Pacient pociťuje intenzivní svědění, které se v noci zesiluje teplem. Také se na kůži objevují světlé kanály a černé skvrny jako vyrážka.

9. Psychiatrická onemocnění

Bohužel fyzické příčiny nejsou jedinou příčinou svědění kůže. Často může existence psychiatrické diagnózy, jako je klinická deprese nebo bludy o parazitóze, přimět pacienta, aby si myslel, že ho něco svědí. Problém je, když nemoc není pod kontrolou, protože existuje dokonce možnost, že se člověk může poranit strachem a agresivním škrábáním, aby se toho pocitu co nejdříve zbavil.

10. Závažná onemocnění

I těžká nebo nevyléčitelná onemocnění mohou mít svědění jako příznak. Nejčastěji se jedná o onemocnění štítné žlázy, protože způsobují suchou kůži, roztroušenou sklerózu, která může způsobit zvýšené svědění, onemocnění ledvin nebo cukrovku.

I když jsou některé důvody neškodné, jiné jsou i tak zdraví a životu velmi nebezpečné a když zaznamenáte svědění a skvrny na těle, bude nejlepší okamžitě vyhledat lékaře. 

Zdroj:lifehacker

1
2