MNOZÍ NEVĚNUJÍ POZORNOST SVĚDĚNÍ, ALE MŮŽE TO BÝT PŘÍZNAK NEBEZPEČNÉ NEMOCI: Zde je 10 důvodů, proč vás může svědit kůže

Mnoho lidí svědění kůže ignoruje, ale také by mu měla být věnována zvláštní pozornost, zejména proto, že může být příznakem mnoha onemocnění.

Pruritus (svědění) může být příznakem primárního kožního onemocnění nebo systémového onemocnění. Je to nepříjemný pocit na kůži, kvůli kterému se chcete škrábat.

Zde je 10 možných důvodů, proč může vaše kůže svědit:

1. Suchá kůže

Kůže je často suchá během chladných a zimních dnů, ale objevuje se i při vysokých teplotách. Kůže by se měla častěji hydratovat, aby se zabránilo svědění. Pocit se vyskytuje především na nohou, pažích a břiše a velmi snadno mizí se změnou životního stylu.

2. Dermatitida

Dermatitida je akutní stav kůže a hlavní příčinou jsou sloučeniny, které způsobují podráždění a alergie. Kontaktní dermatitida se vyskytuje při kontaktu s alergeny, jako jsou detergenty, mýdla, kosmetika a syntetické vonné látky. Může to vypadat jako vyrážka nebo popálenina a většinou je to na rukou. Svědění může být velmi silné a kůže je červená a zanícená, někdy může pálit. V takovém případě vyhledejte lékaře.

3. Bodnutí hmyzem

Bodnutí jsou nejčastější příčinou svědění, zejména na jaře a v létě. V tomto období nás bodají mravenci, pavouci a komáři. Bodnutí mravenců a pavouků svědí krátkodobě, bodnutí komára po nasátí krve svědí někdy i celý den. Toto svědění je obranným mechanismem těla proti bodnutí a škrábání stimuluje krevní oběh a umožňuje tak větší příliv obranných buněk do dané oblasti těla. Jakmile se nahromadí dostatek buněk, oteklé místo vpichu zmizí.

4. Vši ve vlasech

Jednou z poněkud neškodných epidemií jsou vši. Veš hlavová nepřenáší bakterie a viry, není tedy pro zdraví dítěte nebezpečná. Problém nastává, když je svědění tak silné, že nehty uprostřed škrábání mohou poškodit kůži a pak existuje možnost infekce. Po agresivním škrábání se pokožka velmi vysuší a pak i poté, co se parazita zbavíte, může způsobit svědění.

Pokračování na další straně