MNOZÍ BEROU TENTO LÉK DO VLASTNÍCH RUKOU A NEVĚDÍ, ŽE SE VYSTAVUJÍ NEBEZPEČÍ: Rok se nemohou zotavit a mohou být ještě více nemocní

Než se rozhodnete pro antibiotika sami, dobře si rozmyslete, zda bude daný lék pro vás nebo vaše blízké účinný, když je skutečně nutné léčit život ohrožující bakteriální infekce, zní poselství odborné veřejnosti.

Bakteriální rezistence vůči antibiotikům, známá jako tichá pandemie, je obrovským globálním problémem, který Světová zdravotnická organizace zařadila mezi deset největších zdravotních problémů. Není žádným tajemstvím, že minimálně 20 procent lidí v Česku užívá antibiotika,a myslí, si tak, že se uzdraví rychleji, a důsledky toho jsou velké. Nejhorší je, že v závislosti na výzkumu se uvádí období šesti měsíců až několika let, která jsou potřebná k vytvoření normální bakteriální flóry po užívání antibiotik.

– Tento proces do značné míry závisí na celkovém stavu a imunitním systému pacientů, ale trvá minimálně šest měsíců až několik let.

Na rozdíl od bakteriálních infekcí, říká náš partner, se virové infekce neléčí antibiotiky, což se v praxi stále provádí a je nejčastějším typem nesprávného užívání antibiotik.

– Viry mají charakteristickou buněčnou strukturu, která je zcela odlišná od bakteriálních charakteristických struktur a metabolických procesů, na které působí výhradně antibiotika.

Vylučování estrogenu a serotoninu je narušeno
V našich střevech, říká lékař, existuje velmi složité společenství různých mikrobů, včetně bakterií a virů, které tvoří střevní mikrobiom.

– Umožňují nám efektivně využívat živiny a zabraňují usazování špatných bakterií v našich střevech. Užívání antibiotik, zvláště těch zbytečných, narušuje rovnováhu mezi bakteriemi, které tvoří střevní flóru. Průjem je nejčastějším krátkodobým důsledkem, zatímco astma, obezita nebo potravinové alergie jsou dlouhodobými důsledky narušeného střevního mikrobiomu. Zbytečné ničení dobrých bakterií antibiotiky má negativní dopad na velmi důležité procesy v našem těle, ve kterých hrají bakterie důležitou roli.

Pokračování na další straně