Pokud děláte meruňkový džem, na to si určitě dejte pozor! Proto 9 z 10 lidí neumí džem!

Nastala éra výroby meruňkových džemů, kdy se z většiny kuchyní řítí pochoutka lahodného vařeného ovoce.

Jsou však tací, kteří marně postupují podle všech pokynů krok za krokem, přesto se jim nakonec marmeládu nepodaří obvinit z toho, že obviňují sebe, recept nebo pomocníka. No, nemusíme nutně hledat chybu v nich, mnohem víc jsme si nebyli vědomi žádného z níže uvedených pravidel!

Mnoho lidí broskve loupe, v takovém případě loupe a loupe ovoce. Je to časově velmi náročná a dlouhá práce, která vyžaduje hodně trpělivosti. Při loupání uděláme chybu, protože nejvíce chutí má ve slupce, zde se setkává sladkokyselá chuť meruněk.

Načasování

Nikdy se nepouštějte do výroby džemu, pokud ovoce ještě není zcela měkké, džem tak nebude dostatečně sladký a předávkování cukrem není příliš prospěšné nejen pro naše zdraví. Neměli byste však čekat, až začne hnít, protože poškozené části mohou do džemu propašovat nepříjemnou, kyselou chuť. Nejlépe se pracuje s krásnými, zralými, zdravými plody.

Má chutnat jako cukr nebo meruňka?

Jestli se dá při výrobě džemů o něčem opravdu polemizovat, je to věc cukru. Mělo by to být, a pokud ano, kolik a kolik. Základní receptury starých škol říkají: na džem je potřeba dva díly ovoce, jeden díl cukru. Je to strašně moc cukru, v takovém množství je to zbytečné, protože tím úplně ztrácí chuť ovoce, nejen proto, že je nezdravé a tloustne. Meruňky, pokud se vám podaří získat opravdu dobré ovoce, jsou velmi sladké ovoce, myslím, že je v nich ještě potřeba trochu cukru. Stejně jako to evokuje, zvýrazňuje vlastní chuť broskve.

Pokračování na další stra

Dnes je v obchodech nespočet pomůcek, z nichž některé již existují a nemusíme se bát, že by mohly být zdraví škodlivé. Stále hledáme, co je na bázi pektinu, protože je to vlastní zahušťovadlo ovoce, které je přirozené. Při použití želírovacího prostředku přidávejte vždy opatrně a striktně podle návodu, je třeba myslet na to, že po vychladnutí hodně zhoustne.

Sterilizace sklenic

Místo konzervantu stačí sklenice důkladně vysterilizovat. Nejlepší jsou 2-3 deci nebo ještě menší balení, protože to usnadňuje darování a je menší šance na znehodnocení již otevřené sklenice. Každý, kdo má myčku, musí sklenice zabalit a nastavit na vysokoteplotní program a pak je načasovat, dokud nebudou připraveny na džem. Pokud ne, stále můžete přijít s mikrovlnnou troubou nebo troubou. Někteří po naplnění horkou pastou lahev odklopí, jiní tento krok vynechají.

Sklenice zabalte do novinového papíru a přikryjte teplou přikrývkou. Doporučuje se nezanedbávat tuto metodu, protože je velmi užitečná pro ovoce.

Koření

Koření džemů není vůbec zakázáno, vlastně je velmi módní kořenit, zvláště broskve: brandy, vanilkou, skořicí a dokonce i levandulí. Nebo kombinujte.

Zdroj.souspark