Mandelinka NIČÍ BRAMBORY, RAJČATA A LILEK: Zahrádkáři objevili trik, TOHLE NA JAŘE SE NEMUSÍTE STRACHOVAT

Bramboříci nesnesou zápach shnilé červené cibule. Při výsadbě můžete k hlíze ​​dát trochu cibule, ta zahnívá a zápach zažene brouky. Rostlinné druhy jako křen, heřmánek a fazol brouky odpuzují svou vůní. Nesnášejí vůni jehličnanů, zejména borovice. Nasekanou borovou kůru lze rozsypat mezi rostliny nebo vyrobit přípravek z jehličí. Rostliny brambor lze také mulčovat kopřivami. Tato rostlina se svými svítícími chloupky zabraňuje broukům zalézt do země během nejteplejší části dne.

Pomoci v boji může i příprava samotných brouků. Do 1litrové nádoby je nutné nasbírat dospělý hmyz, poté tyto brouky ponořit do nádoby s 20 l vody a uzavřít. Zemřou a chvíli plavou a pak klesnou ke dnu. Než se tak stane, trvá to téměř týden. Poté je přípravek připraven k použití, vyznačuje se však vysokou koncentrací a je nutné jej ředit vodou. Neředěný produkt může spálit bramborové listy. Tento přípravek je nutné naředit poprvé v poměru 1:1, podruhé v poměru 1:2 a potřetí v poměru 1:3. Ověřte si na jedné bramboříku, jak na přípravek reaguje, tedy zda není třeba ho dále ředit. Různé odrůdy brambor reagují odlišně a je třeba tomu přizpůsobit koncentraci přípravku.

Účinný je i roztok popela. Nejprve se 2 kg popela rozpustí v 10 litrech vody a poté se 1 litr tohoto roztoku rozpustí v 10 litrech vody a rostliny se ošetří. K ošetření brambor lze použít i přípravky z tabáku nebo topolových listů.

Zdroj:dnevno.hr