Mandelinka NIČÍ BRAMBORY, RAJČATA A LILEK: Zahrádkáři objevili trik, TOHLE NA JAŘE SE NEMUSÍTE STRACHOVAT

Mandelinka bramborová je největším škůdcem, který napadá brambory, následují rajčata a lilek.

Vyskytuje se každý rok a je tak nebezpečný, že může plantáž zcela zničit.

U nás se může vyvinout jednu až tři generace. Obvykle do 600 m nad mořem se vyvine dvě generace za rok, za příznivých podmínek se vyvíjí i třetí generace.

Samičky mandelinky bramborové jsou velmi plodné a mohou naklást až 2000 vajíček. Vajíčka jsou oranžově zbarvená a uložena ve skupinách na spodní straně listu.

Mandelinka bramborová má jen malý počet přirozených nepřátel. K jídlu jej mohou využít ježci, krtci a bažanti. Štěnice dravé využívají k potravě vajíčka brouků, v boji s brouky je účinná i houba Bauveria bassiana. Vyrábějí se přípravky se spórami plísní, které se používají k potlačení brouka, píše „Agroklub.com“.

Metody hubení mandelinky bramborové jsou různé a likvidace těchto škůdců by měla začít na jaře. Rozhodně se doporučuje respektovat střídání plodin, tedy nepěstovat brambory na stejném místě 4-5 let. Když máme brambory zasazené do kelímků od jogurtu, je potřeba vložit čerstvě oloupanou bramborovou slupku, ale tak, aby byla naplněna do 1/3 kelímku. Takto připravené hrníčky by se pak měly zahrabat mezi řádky brambor tak, aby okraj hrnečku byl v rovině s povrchem půdy. Po 3-4 dnech byste měli kelímky obejít a posbírat hmyz, který do nich spadl. Bramborové slupky by se měly pravidelně měnit, když jsou suché.

Pokračování na další straně

1
2