Mnoho lidí v České republice, stejně jako na Slovensku a po celém světě, používá ibuprofen k tlumení bolesti hlavy, zad a svalů.
I když se zdá, že tyto pilulky rychle potlačují bolest, vedlejší účinky vyvolávají značné obavy. Nelze se nechat zmást tím, že tablety s účinnou látkou ibuprofen jsou volně dostupné bez lékařského předpisu a tudíž bezpečné.
Ve skutečnosti mohou mít vedlejší účinky na tělo vážné důsledky.
Varování regulačních orgánů pro léčivé přípravky Před osmi lety vydal americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv varování, že ibuprofen zvyšuje riziko infarktu a mrtvice. V loňském roce bylo toto varování zpřísněno. Po opětovném přezkoumání ibuprofenu bylo vydáno následující prohlášení Ibuprofen významně zvyšuje riziko srdečního infarktu a mozkové mrtvice, a to i při krátkodobém užívání.
Ibuprofen významně zvyšuje riziko srdečního infarktu a mozkové mrtvice, a to i při krátkodobém užívání. Čím déle se lék užívá, tím je riziko větší. Toto riziko je vyšší u osob, které již mají problémy se srdcem. Týká se však i lidí bez srdečních problémů. Riziko se navíc dramaticky zvyšuje po 40. roce věku. Jak je uvedeno ve výroku, u těchto lidí je mimořádně vysoká pravděpodobnost vzniku srdečního onemocnění. FDA proto důrazně varuje osoby starší 40 let, aby neužívaly léky obsahující ibuprofen.
Největší problém volně prodejných léků Jak již bylo zmíněno, největším problémem volně prodejných léků, jako je ibuprofen a paracetamol, je to, že se lidé mylně domnívají, že jsou bezpečné. Dalším velkým omylem je, že jsou nadužívány, protože mají málo viditelných vedlejších účinků. Většina lidí však stejně ignoruje ty neviditelné, a to poškození srdce a mozku. Výsledkem je, že je lze pít doslova jako bonbón. Tento článek však nejen upozorňuje na nebezpečí těchto běžně užívaných léků, ale také navrhuje alternativy.
Pokračování na další straně