Krvácení dásní, bolavé klouby a přibírání na váze: Pokud máte tyto příznaky, chybí vám jeden z nejdůležitějších vitamínů

Pokud rozpoznáte některý z těchto příznaků, vaše tělo má pravděpodobně nedostatek vitamínu C.

Největšími rizikovými faktory nedostatku vitaminu C jsou špatná strava, alkoholismus, anorexie, kouření a duševní onemocnění.

Stává se, že některé výraznější příznaky se objeví až po pár měsících, proto je o to důležitější věnovat pozornost menším znaménkům.

Nejčastější příznaky nedostatku vitaminu C jsou:

  1. Hrubá kůže

Vitamin C hraje klíčovou roli při tvorbě kolagenu, bílkoviny, která je důležitá pro pojivové tkáně kůže, vlasů, kloubů, kostí a cév.

Když jsou hladiny vitaminu C nízké, může se vyvinout kožní onemocnění známé jako keratóza pilaris.

V tomto stavu se tvoří hrbolatá „husí kůže“ na zadní straně nadloktí, stehen nebo hýždí kvůli hromadění keratinových proteinů uvnitř pórů.

  1. Kroucení, praskání a zarůstání chloupků na těle

Nedostatek vitamínu C může také způsobit oslabení a nesprávný růst vlasů v důsledku poškození, které se vyvíjí v proteinové struktuře vlasů

  1. Červené tečky na hlavě

Vlasové folikuly na povrchu kůže obsahují mnoho malých krevních cév, které zásobují tuto oblast krví a živinami.

Když má tělo nedostatek vitamínu C, tyto malé krevní cévy se stávají křehkými a snadno prasknou, což způsobí, že se na vlasových folikulech objeví drobné, světle červené skvrny.

  1. Suchá, poškozená kůže

Zdravá pokožka obsahuje velké množství vitamínu C, zejména v epidermis nebo vnější vrstvě kůže.

Vitamin C udržuje pokožku zdravou, chrání ji před oxidativním poškozením způsobeným sluncem a působením látek znečišťujících ovzduší.

Stimuluje také tvorbu kolagenu, který dodává pleti vitalitu a svěží vzhled.

Pokračování na další straně