Křeče V NOHÁCH MOHOU BÝT ZNAKEM TÉTO NEMOCI: Profesor lékařské fakulty objevil první příznaky, MNOHO LIDÍ SI MYSLÍ, ŽE JSOU NEŠKODNÉ

Proč se v noci objevují křeče?

Medicína stále nedokázala najít odpověď na to, proč se křeče nejčastěji objevují v noci, ale tyto křeče nelze zaměňovat s tím, čemu se v odborné literatuře říká intermitentní klaudikace, které vznikají při námaze a chůzi a souvisejí již s kardiovaskulárními chorobami.

Neexistuje sval, ve kterém by nemohly nastat křeče, ale nejčastěji se vyskytují ve svalech nohou – zadní straně lýtka a svalech přední části bérce. Čím větší sval, tím intenzivnější a silnější bolest nastává. Jedná se o křeče, které se vyskytují v nohách nejčastěji v noci a v zadní části bérce. Kromě této dočasné silné bolesti nezpůsobují žádné následky. Jsou neškodné. Pokud se však vyskytují často a způsobují problémy v noci, zhoršují kvalitu spánku, a tím i kvalitu života, zejména u těhotných žen, kde mohou být velmi časté.

„Jednou z příčin může být právě to, že během spánku naše svaly procházejí fází atonie během REM fáze spánku. Právě proto skutečnost, že jsme předchozí den možná dělali vyčerpávající cvičení, aniž bychom se pořádně protáhli, že jsme strávili dlouhou dobu dne sezením ve stejné poloze a vyvíjeli tlak na příslušné nervy a pak v noci mohou způsobit křeče, jinak jsme cvičili namáhavě a nepřijímali jsme dostatek tekutin,“ říká Dragan Hrnčić, Ph.D.

Co dělat, když dostanete křeč?

Doba trvání křečí je velmi variabilní a samy odezní stejně, jako se objevily, ale v tu chvíli může pomoci masáž té části svalu, která je stažená. Je také užitečné tuto část těla zahřát a zmírnit bolest.

„Co po té křeči ještě dlouho zůstává, je bolest ve svalu z hromadění kyseliny mléčné, kterou nejlépe ‚rozbije‘ dobrá masáž,“ doporučuje lékař.

Jsou doplňky užitečné? Mnozí tvrdí, že potřebné nerostné suroviny nejsou ani v pozemcích, kde pěstujeme zeleninu a ovoce, tedy že je půda vyčerpaná. To je důvod, proč se mnozí uchylují k používání doplňků k odstranění a prevenci výskytu křečí. Profesor Hrnčić však radí neužívat doplňky před provedením řádného vyšetření a laboratorního rozboru, ale výživa může pomoci.

„Pokud má někdo častější křeče, měl by jíst více banánů, dostatek rajčat nebo rajčatové omáčky a obecně potraviny, které obsahují vyšší koncentraci elektrolytů a minerálů. Pokud jsou křeče časté nebo velké intenzity a délky, pak by bylo nutné vyhledat pomoc lékaře, který vhodným fyzikálním vyšetřením zjistí, zda se například nejedná o vážnější příčinu“, dodává profesor.

Od lékaře dostaneme také rady ohledně rehydratačního režimu, správného pohybu, správné kvality spánku a správné výživy a v případě potřeby i vhodnou suplementaci, zdůrazňuje prof. Dr. Dragan Hrnčić