Křeče V NOHÁCH MOHOU BÝT ZNAKEM TÉTO NEMOCI: Profesor lékařské fakulty objevil první příznaky, MNOHO LIDÍ SI MYSLÍ, ŽE JSOU NEŠKODNÉ

Křeče v nohou, které se vyskytují většinou v noci, jsou častým problémem, zejména u starších lidí. Stávají se náhle a mohou narušit normální každodenní fungování. Dragan Hrnčić, PhD, profesor lékařské fakulty v Bělehradě, vysvětluje, co nám tělo říká a proč dochází k mimovolním svalovým křečím. Křeče jsou náhlé, náhlé a mimovolní kontrakce v jediném svalu. Neochotný, protože většina kosterních svalů se stahuje, když chceme, aby způsobily pohyb, a křeče jsou nesmyslné stahy, které se nejčastěji objevují v noci, vysvětluje profesor Dr. Dragan Hrnčić, specialista na vnitřní lékařství.

„Důvody těchto křečí jsou různé a stále se o nich ve vědecké literatuře spekuluje, i když jsou tak časté, že ve skutečnosti až 60 procent lidí starších 50 let má v průběhu alespoň jednu křeč v nohou. dvou měsíců. Počet křečí a pokrytí populace se zvyšuje s věkem,“ podotýká profesor Hrnčić.

„Aby se svaly stáhly, jsou inervované, musíme je tedy nabudit nervy, a právě na tomto neurofyziologickém podkladu dochází ke změnám způsobujícím křeče, nejčastěji způsobeným změnami stavu elektrolytů. v těle, což může být způsobeno nedostatkem některých elektrolytů, jako je draslík, hořčík, vápník a jejich nerovnováha. Často se jako příčina křečí uvádí také dehydratace, nevhodná obuv, nevhodný způsob cvičení, kdy například vynecháme strečink při cvičení nebo, což je velmi časté, po dlouhém sezení“, vyjmenovává profesor a dodává. že křeče nohou jsou velmi náchylné těhotné ženy kvůli specifičnosti hemodynamiky způsobené plodem a dodatečnému tlaku oslabeného oběhu, který se může během tohoto období objevit.

Jaké druhy křečí existují?

Můžeme hovořit o idiopatických nebo primárních křečích, které jsou nejčastější a idiopatické se jim říká proto, že skutečná příčina jejich vzniku není známa. Existují také sekundární křeče, které jsou důsledkem některých onemocnění a vyskytují se jako součást odpovídajících onemocnění. Sekundární křeče jsou častější a trvají déle.

„Křeče trvají od několika sekund do několika minut, pokud však trvají déle a vyskytují se častěji, je třeba mít podezření na sekundární křeče, kdy je nutné hledat vhodnou příčinu takových křečí a odstranit jedno z onemocnění, periferní cévní onemocnění. nejčastěji nebo nějaké jiné stavy, amyotrofická laterální skleróza, při které se někdy mohou přivolat,“ poznamenává.

Pokračování na další straně