Kopřivový čaj je pro naše zdraví zázračný

Mužská gonáda s věkem je náchylná k zánětu, který se poprvé objeví mezi 20. a 40. rokem. Pokud se prostatitida neléčí včas nebo se vyskytuje souběžně se zánětem sliznice močového měchýře, může přejít do chronické formy a trvat měsíce nebo se občas objevit a zhoršit kvalitu života.

U starších mužů nad 50 let se nejčastěji vyskytuje nezhoubné zvětšení prostaty a první příznaky se objevují kolem 45. roku života. Poznáte je podle potíží s močením nebo pocitem opožděného začátku močení a neúplného vyprázdnění močového měchýře. Pomozte si protizánětlivými a antibakteriálními bylinkami jako jsou: kopřivový list, plod borovice, heřmánek, vrba, brusinka a jitrocel. Pravidelnou konzumací kopřivového čaje po dobu jednoho měsíce pocítíte velkou úlevu.

Jak připravit kopřivový čaj
Jednu lžičku listů kopřivy ponoříme do 2 dl vroucí vody. Nechte 5 minut odstát. Nápoj sceďte a popíjejte po doušcích během dne.

Kopřivy jako potrava
Kopřiva je nejlepší první jarní potravina. Používají se pouze mladé natě, ze kterých lze připravit celou řadu lahodných pokrmů – od polévky až po samostatný pokrm, přílohu nebo salát. Hned byste měli vědět, že kopřivu stačí jen zalít horkou vodou (blanšírovat), aby se nepřipálila. Zde je dobrý recept na krémovou polévku.

Krémová polévka z kopřiv
Pro čtyři osoby potřebujeme: 30 až 40 kusů naťů mladých kopřiv, tři menší nebo dva větší brambory, dva stroužky česneku, sůl, pepř, jeden palec silný plátek másla z 250 gramového balení nebo dva decilitry smetany na vaření.

Kopřivy se umyjí a brambory se oloupou a nakrájí na kostičky. Dáme vařit do osolené studené vody, do které vložíme dva stroužky česneku. Vařte, dokud nejsou brambory zcela uvařené. Tyčovým mixérem nasekáme nadrobno. Přidejte pepř, máslo nebo smetanu a dobře promíchejte. V případě potřeby přidejte sůl. Skvělá chutná a léčivá polévka.

Sušení kopřivy na čaj
Kopřivu sušíme ve třech podobách – listy, kořen a celý stonek. Každá forma má svůj účel – čaj, tinktura, koupel.

Po sklizni můžete nať kopřivy nechat den rozloženou na suchém, vzdušném a stinném místě, aby trochu proschla, aby se s ní lépe manipulovalo. Dáme sušit tak, že rostliny naaranžujeme v tenké vrstvě na podložku z papíru, rákosu nebo slámy. Listy lze oddělit okamžitě nebo později, když je stonek napůl suchý.

Je velmi důležité, aby místo bylo suché. Pokud je léto plné dešťů a vlhka, kopřivy by se měly sušit uvnitř, při mírné teplotě mezi 37 a 38 stupni. Nesprávně usušená kopřiva získá hnědou barvu a zcela ztrácí své léčivé vlastnosti.

Kořen kopřivy se nemyje. Stačí ji dobře vykartáčovat kartáčem na čištění zeleniny a hned dát oschnout, může být na stejném místě a za stejných podmínek jako list nebo stonek. Kořen by neměl stát ve vodě nebo být na vlhkém místě.

List i kořen nakrájíme, když jsou úplně suché. Usušenou rostlinu skladujeme v papírových nebo plátěných sáčcích nebo v dobře uzavřené skleněné nádobě, na tmavém místě.

Zdroj:dnevno.hr