Kdy se alopecie vyskytuje: kromě vypadávání vlasů postihuje i další části těla. Je třeba si všimnout následujících příznaků

Existuje řada autoimunitních onemocnění, z nichž většina značně znepříjemňuje život. Alopecie je také řazena mezi autoimunitní onemocnění a vyznačuje se vypadáváním vlasů. Někdy vypadávají všechny vlasy, ale někdy jen určité části vlasů. V některých případech může být postiženo obočí, řasy a v některých případech i nehty.

Proč a jak vzniká alopecie?

Autoimunitní onemocnění nelze ovlivnit. Vzniká, když základní imunitní systém zaměňuje zdravé buňky za cizorodé látky (například viry nebo bakterie). V tomto konkrétním případě je napaden vlasový folikul, v němž rostou vlasy. V důsledku toho se vlasový folikul začne zmenšovat, což vede k nedostatečnému růstu vlasů a jejich vypadávání. Je velmi pravděpodobné, že jedním z rizikových faktorů alopecie je genetická predispozice, stejně jako je tomu v případě onemocnění štítné žlázy, Downova syndromu, vitiliga a nedostatku vitaminu D. V případě alopecie se může jednat o genetickou predispozici.

Příznaky a typy alopecie

Jedno je jasné: typickým a hlavním příznakem alopecie je vypadávání vlasů. V některých případech však mohou vypadávat také vlasy na řasách, obočí, kníru a v některých případech i na jiných částech těla. Podle odborníků je alopecie areata nepředvídatelná a může se objevit opakovaně téměř kdykoli. Existuje také alopecia areata (charakterizovaná vypadáváním vlasů v určité oblasti), alopecia totalis (vypadávání všech vlasů na hlavě) nebo alopecia areata generalisata. V tomto případě vypadávají všechny vlasy na hlavě, včetně obočí a řas.

Pokračování na další straně