Je vám neustále zima? Tohle se vám vaše tělo snaží říct!

Další příznaky anémie:

Únava
Slabost
Bledá nebo nažloutlá kůže
Dušnost
Závrať
Bolest na hrudi
Bolest hlavy

  1. Raynaudova nemoc
    Pokud vaše prsty na rukou a nohou zmodrají, jsou ledově chladné a necitlivé, když jsou vystaveny chladu nebo stresu, můžete mít poruchu zvanou Raynaudova choroba.

Raynaudova choroba vede k vazokonstrikci , což snižuje přívod krve. Ačkoli onemocnění nejčastěji postihuje prsty na rukou a nohou, může být postižen i nos, rty, uši a dokonce i bradavky.

  1. Nízká tělesná hmotnost
    Pokud jste v poslední době výrazně zhubli, můžete být citlivější na chlad. Je to proto, že tělo využívá tukové buňky k ukládání tepla a udržování tepla.

Pokud jste zhubli více kilo, a máte tedy méně tukových zásob – a izolace – může vám být častěji zima.

  1. Poruchy příjmu potravy
    Intenzivněji mohou chlad vnímat i lidé s poruchou příjmu potravy, jako je anorexie. Tuková zásoba slouží jako izolace a zdroj energie, tedy chrání nás před chladem a udržuje nás v teple.

V případě poruch příjmu potravy byste se rozhodně měli poradit s odborníkem.

  1. Nedostatek vitaminu B12
    Kromě železa potřebuje tělo k tvorbě zdravých červených krvinek také vitamín B12. Pokud ve vaší stravě tato živina chybí nebo ji vaše tělo neumí správně zpracovat, může to mít za následek sníženou tvorbu červených krvinek a nakonec anémii z nedostatku vitamínů.
  2. Účinek některých léků
    Pokud jsme na chlad citlivější, mohou za ním stát i některé léky . Některé léky, včetně těch, které obsahují epinefrin, norepinefrin a dopamin, mohou způsobit vazokonstrikci.

A pokud jsou cévy zúžené, snižuje se prokrvení určitých částí těla a v důsledku toho nám může být zima. Pokud se u Vás toto objeví, nepřestávejte jednoduše užívat lék, ale poraďte se s lékařem.