Všichni měli radost z posunutí hodin zpět a hodiny navíc, kterou stráví v posteli, ale odborníci varují, že to může mít negativní důsledky na zdraví.
Ačkoli tato hodina spánku navíc je vítána pro každého, faktem je, že ve skutečnosti vstupujeme do nejtemnějšího období roku a mohlo by to mít vážný dopad na náš mozek, říká neuroložka doktorka Elizabeth Phillipsová.
Varuje, že je nevyhnutelné, že v této situaci se mozek snaží adaptovat na snížené množství slunečního světla, k čemuž dochází, když se hodiny vrátí.
„Když se hodiny vrátí, dny jsou kratší a lidé se probouzejí za tmy a také chodí spát za tmy. Omezené denní světlo může být příčinou sezónní afektivní poruchy.
Když jsme vystaveni dennímu světlu, zprávy jsou odesílány ze sítnice oka do vnitřních tělesných hodin umístěných hluboko v části mozku zvané suprachiasmatické jádro. Mozek pak signalizuje nadledvinám, aby uvolnily kortizol, známý také jako stresový hormon, který pomáhá regulovat náš cyklus spánku a bdění, protože hladiny tohoto hormonu jsou vyšší, když je světlo, a nižší, když je tma. To by mělo pomoci tělu adaptovat se na delší noci a kratší dny. Tento přirozený nárůst kortizolu po ránu spustí řetězovou reakci v našem těle, která mu řekne, aby se probudil, začal se hýbat a začal den.
Pokračování na další straně