Dámy pozor! Těchto 7 příznaků nejčastěji pociťují ženy během mrtvice

Cévní mozková příhoda se může objevit u každého v jakémkoli věku. Podle statistik mají ženy ve věku 18 až 40 let častěji mrtvici než muži stejného věku. Cévní mozková příhoda podle odhadů zabije více žen než rakovina prsu, proto je velmi důležité tento závažný stav včas rozpoznat.

Typy mrtvice

Ischemická cévní mozková příhoda: V tomto případě je poškození mozkové tkáně způsobeno nedostatečným prokrvením, protože se cévy ucpou nebo zúží.

Hemoragická mrtvice: Jedná se o hemoragickou mrtvici způsobenou prasknutím krevních cév v mozku, které způsobuje otoky a tlak.

Jaké jsou rizikové faktory?

Vysoký krevní tlak
Cukrovka
Různé srdeční choroby
Kouření
Obezita
Vysoký cholesterol
Alkohol
Časté napětí
Nedostatek pohybu

Nejčastější příznaky u žen

Jedním z důsledků mrtvice je obrna lícního nervu. To je důvod, proč jedna strana odpadne a vrásky u nosu a úst téměř zmizí. Někdy ruka a noha na této straně také trpí ochrnutím. Podle statistik se tento příznak vyskytl u 80% žen s stoke.

Mezinárodní statistiky ukazují, že ženy přijdou kvůli mrtvici o život častěji než muži. Jedním z důvodů je, že příznaky nejsou zcela specifické, a proto se tento stav někdy neléčí.

Riziko se navíc zvyšuje v těhotenství, při užívání antikoncepčních pilulek, při hormonální léčbě v menopauze a při dalších hormonálních onemocněních.

Pokračování na další straně

1
2