Co se stane s vaším tělem, když budete denně pít pampeliškový čaj?


Léčivé účinky pampelišky se již dlouho využívají v lidovém léčitelství. Vědecký výzkum prokázal, že se jedná o „univerzální“ rostlinu, jejíž účinky jsou prospěšné pro celý organismus. Kromě květů se používají také listy a kořeny pampelišky. Pampelišky lze sbírat na loukách, v zahradách a městských parcích od jara do podzimu.

Co a jak z pampelišky sbírat

Začněte sběrem stonků. Jsou mírně nahořklé, ale pokrmům dodají osvěžující chuť. Mléčná šťáva ze stonků je také vhodná pro játra a žlučové cesty. Výhodou je, že se dají omýt a jíst tak, jak jsou, takže není nutné je nijak zvlášť zpracovávat; snažte se o to, abyste denně snědli asi 10 stonků.

Listy a květy

Listy pampelišek je nejlepší sbírat vždy od března do listopadu, před rozkvětem. Nejlépe se však sbírají nyní, brzy na jaře. Květy pampelišek by se měly sbírat v plném květu, nejlépe kolem poledne na slunném místě. Listy i květy ztrácejí svou vitalitu ihned po sběru, proto se je snažte využít co nejdříve.

Kořen

Tuto část pampelišky je nejlepší vykopávat od září do začátku dubna. Co nejdříve po vykopání kořeny důkladně omyjte pod tekoucí vodou a vyberte ty, které jsou na povrchu tmavě hnědé a uvnitř světlé. Lze je konzumovat v nezměněném stavu jako křen nebo je použít do nálevu či čaje.

Pokračování na další straně