8 signálů indikujících blížící se mrtvici? Neurologové vysvětlili, jak nás tělo varuje

Cévní mozková příhoda je celosvětově druhou nejčastější příčinou úmrtí. Někdy tedy neurologové říkají – zapomeňte na rakovinu, autonehody či zápaly plic a zamyslete se nad tím, jak zajistit dostatečné prokrvení mozku.

Jste si jisti, že váš mozek dostává dostatek krve a kyslíku? Ostatně, jak říkají lékaři, před mozkovou mrtvicí často dochází ke stavu zvanému mikromrtvice, kdy jen malé části našeho mozku chybí kyslík a živiny.

Neurologové varují, že časté bolesti hlavy, tinitus a závratě mohou být varovnými signály, které by se neměly ignorovat. Lékaři vám připomínají, jak je důležité věnovat pozornost těmto příznakům. 

Mrtvice

Za prvé je třeba poznamenat, že mrtvice je stav, kdy mozek nedostává dostatek krve cévami. To se může stát kvůli krevní sraženině nebo kvůli cholesterolovým plakům, které narušují normální průtok krve, říkají lékaři.

V důsledku nedostatečného zásobení krví začnou určité oblasti mozku pociťovat tzv. kyslíkové hladovění. A následky mrtvice závisí na tom, která část mozku je postižena. Může se jednat o ochrnutí končetin, částečnou ztrátu řeči, zpomalené myšlení a další problémy.

Neurologové doporučují být ostražití při prevenci mrtvice, protože je lze obvykle předvídat tím, že budete věnovat velkou pozornost signálům vašeho těla.

Neurologové vysvětlují, jak nám naše tělo může dávat signály o možné mrtvici

1. Halucinace

Různé typy halucinací se mohou objevit prostřednictvím různých smyslů – zrakových, sluchových, hmatových a chuťových. Neurovědci vysvětlují, že jakýkoli smyslový orgán se může chovat klamavě. Když však máte pocity, které nejsou pravdivé, je to vždy podezřelé a špatné.

Pokud se halucinace objeví jednou, může to být způsobeno silnou únavou. Pokud však pravidelně halucinujete a neužíváte antipsychotické léky, může důvod klamu souviset s mozkem.

Pokud mozek nedostává dostatek kyslíku, buňky začnou odumírat a vysílat nesprávné signály, které by v běžném životě neuronů nenastaly. To je podobné smrtelným záchvatům buněk, což je něco, čemu musíte rozhodně věnovat pozornost, říkají lékaři.

2. Tunelové vidění

Syndrom, kterému říkáme „tunel“, nemá nic společného s mrtvicí. Pokud se tento syndrom vyvíjí po dlouhou dobu, měli byste se poradit s oftalmologem.

Pokud si však v reálném čase všimnete, že ztrácíte vidění do stran, může se jednat o projev špatného prokrvení mozku.

Obecně mohou na tento problém poukazovat jakékoli náhlé změny zraku nebo sluchu. Například zvuk v uších, pocit, že zvuk ztišil a pak zase zesílil, nebo skvrny v očích a rozmazané vidění.

3. Ostrá a silná bolest hlavy

S bolestí hlavy se věci velmi komplikují. Pokud by všichni šli k lékaři na magnetickou rezonanci kvůli bolesti hlavy, nemocnice by byly zavalené pacienty s drobnými problémy, jako jsou svalové křeče, změny krevního tlaku v důsledku změn počasí a únava po celodenní práci.

Bolest ve stavu před mrtvicí však nelze zaměňovat s jinou. Je odlišná od běžné bolesti – je ostrá, silná a vzniká náhle, podobně jako úder do hlavy, jak říkají neurologové. Právě v takových případech vám připomínají, abyste jeli do nemocnice.

4. Ztráta tělesné symetrie

Všichni lidé mají od přírody určitý stupeň asymetrie: jedno oko může být větší než druhé, jedna noha může být kratší než druhá. Příroda se vyloženě nedrží geometrie a kresby. Nemluvím však nyní o fyziologické symetrii, ale o patologických změnách.

Lékaři říkají, že existuje několik jednoduchých testů pro kontrolu takových změn. Můžete se například postavit před zrcadlo a současně zvednout obě paže do stran.

Pokud stoupají stejnou rychlostí, pak je vše v pořádku. Pokud existuje rozdíl, může to být důvodem k obavám. Totéž lze udělat s nohama nebo dokonce s vyplazeným jazykem.

Pokud je některá část těla nebo obličeje (pravá nebo levá strana) znatelně pozadu, měli byste se poradit s lékařem; možná je příčina v mozku, který je zodpovědný za pohyb končetin a svalů obecně.

Pokračování na další straně