5 zpráv, které vám vaše tělo posílá a které vám mohou zachránit život

Naše tělo nám posílá zprávy každý den. Přinášíme vám 5 velmi důležitých zpráv, které si můžete zkontrolovat doma, a mohou vám zachránit život.

Náš organismus, zevně i vnitřně, je neuvěřitelný stroj, který pohání řadu faktorů, jako je denní výživa, denní rutina a životní styl. Ale také nám tělo každý den posílá určité zprávy, pomocí kterých můžete zjistit, v jakém je stavu.

Přinášíme vám 5 velmi důležitých zpráv, které si můžete přečíst doma a které vám mohou zachránit život.

1. Moč

První ranní cesta na toaletu neodhalí známky zánětu a těhotenství, ale mnohem víc. Moč totiž obsahuje více než 70 procent markerů, s jejichž pomocí můžete zjistit stav svého těla. Barva a vůně moči je velmi důležitým ukazatelem zdraví, zde jsou podrobnosti:

Barva

Barva moči v první řadě vypovídá o stupni hydratace organismu. Rozhodně je lepší světlejší odstín než tmavší, což může naznačovat dehydrataci nebo horší činnost ledvin, které jsou zodpovědné za čištění krve od škodlivých látek.Když cítí, že tělo vodu potřebuje, zadržují ji a snižují tvorbu moči. Čím méně vody močí vyloučíme, tím je tmavší.

„Barva moči vypovídá především o stupni hydratace těla, rozhodně je lepší světlejší odstín než tmavší.“

Vůně 

Vůně moči se mění v závislosti na jídle, které jíme, což nejlépe dokazuje příklad konzumace chřestu, který ovlivňuje zintenzivnění vůně tělních tekutin. Pokud nemáte žádné další varovné příznaky, jako je tmavá a hustá moč, neměl by vás zápach příliš znepokojovat.

Krev v moči

Krev v moči je znepokojivým příznakem onemocnění močových cest nebo ledvin. Jednou z nejčastějších příčin jsou ledvinové kameny, jejichž průchod močovodem způsobuje poškození sliznice a krvácení. Pokud si toho všimnete, proveďte kompletní diagnostickou léčbu.
Abyste si udrželi močové orgány zdravé, musíte prostě žít způsobem života, který zahrnuje stravu bohatou na ovoce a zeleninu, pravidelnou fyzickou aktivitu a dostatečný příjem vody. Dávejte pozor na žízeň, která je známkou toho, že tělo je již ve fázi dehydratace.

2. Zuby

Kromě kontroly zdraví svých zubů a dásní se můžete pravidelnými návštěvami zubaře dozvědět mnoho o stavu svého těla. Změny v dutině ústní totiž mohou být jedním z prvních ukazatelů onemocnění srdce, plic, trávicího ústrojí nebo některých dalších částí vašeho těla. Změny na zubech a dásních neignorujte, ale vyhledejte pomoc odborníka.

Zánět a krvácení dásní

Pokud jsou vaše dásně zanícené a krvácejí při čištění zubů, je vysoká pravděpodobnost, že trpíte nějakou formou onemocnění dásní a také cukrovkou. Výzkum ukázal, že diabetici mají dvojnásobné riziko vzniku onemocnění dásní ve srovnání s lidmi, kteří cukrovkou netrpí.

Onemocnění dásní je důsledkem bakteriální infekce. Dásně mohou být citlivější na bakterie a mikroorganismy přítomné v dutině ústní. Výzkumy prokázaly, že správné udržování ústní hygieny nemusí nutně znamenat, že vaše dásně budou odolné, ale rozhodně může snížit riziko různých komplikací a onemocnění.

Praskání zubů

Popraskané zuby jsou nevyhnutelnou součástí stárnutí, ale mohou být příznakem refluxu kyseliny. Když trpíte kyselým refluxem, kyselina z vašeho žaludku se začne vracet do jícnu a máte příznaky pálení žáhy.

Chronický kyselý reflux může poškodit sklovinu a zuby obecně. Mohou se stát slabšími a citlivějšími, což usnadňuje jejich praskání. Reflux žaludeční kyseliny může způsobit rychlejší kaz a stárnutí zubů.

Chronické vředy v ústech

Je zcela normální, že vás čas od času pobolívá v ústech, zvláště pokud máte ve zvyku kousat si dutinu ústní. Pokud tyto opruzeniny do 2 týdnů nezmizí, rozhodně byste měli navštívit zubaře. Není to asi nic nebezpečného, ​​ale v nejzávažnějším případě je možnost, že by se mohlo jednat o rakovinu dutiny ústní.

Výzkumy ukázaly, že každým rokem na celém světě trpí rakovinou ústní dutiny stále větší počet lidí a největší riziko jsou vystaveni kuřáci. Nejhorší ze všeho je skutečnost, že míra přežití z rakoviny ústní dutiny je poměrně nízká. Právě proto je důležité pravidelně vyšetřovat dutinu ústní, aby mohla být rakovina odhalena v nejranějším stadiu.

Ustupující dásně a uvolněné zuby

Věřte nebo ne, ale zubní lékař může být prvním specialistou, který rozpozná známky osteoporózy. Ustupování dásní, viklavé a padající zuby jsou jedny z prvních příznaků osteoporózy, onemocnění, které je velmi časté u žen nad 50 let.

Osteoporóza může být obtížně rozpoznatelná, protože se zřídka vyskytuje náhle. Příznaky jsou jemné, dokud se kosti nestanou velmi slabými a křehkými. Zubař však může na zubech zaznamenat první příznaky a vy budete moci včas začít s opatřeními, která zhoršování osteoporózy zabrání.

Plak a zánět dásní

Věděli jste, že plak, který se hromadí na zubech, je úplně stejný jako plak, který může způsobit infarkt nebo mrtvici? Výzkum ukázal, že zánět dásní je jednou z nejčastějších příčin srdečních onemocnění. Bakterie z dutiny ústní se dostávají do krevního oběhu, což může způsobit tvorbu krevních sraženin a ztluštění tepen.

Zubař vám může pomoci s běžnými a pravidelnými prohlídkami. Budou schopni včas rozpoznat infekce a doporučit kroky k vyléčení zánětu dásní a snížení tvorby plaku.

Pokračování na další straně