Zde je znamení, že se vaše znaménko brzy stane RAKOVINOU: Toto je jediný spolehlivý způsob, jak zabránit RAKOVINĚ KŮŽE

Jedním z nejčastějších výskytů na kůži jsou mateřská znaménka, která by měla být pravidelně vyšetřována a udržována pod kontrolou.

Dr. Jolanda Kanižaj-Rajković, specialistka na dermatovenerologii, odpovídá na otázky, jak pro Net.hr.

Proč se objevují znaménka?

Téměř každý člověk má alespoň pár mateřských znamének a jejich vzhled je dán typem pleti, dědičností a vnějšími příčinami, z nichž prokazatelně zásadní vliv má UV záření. Nejdůležitější skutečností související s mateřským znaménkem je příčinná souvislost s melanomem, závažnou formou kožního nádoru, který se ve 40 procentech případů vyskytuje v krtci samotném nebo v jeho bezprostředním okolí.

Jaké druhy krtků jsou náchylné ke změnám?

Výzkumy potvrzují, že určité typy krtků jsou náchylné ke změnám a přeměně v maligní formu. Maligní melanom se rychle šíří a metastázuje, takže včasná detekce a vhodná terapie dávají větší šanci na přežití. Jinými slovy, pokud je melanom diagnostikován a chirurgicky odstraněn v časném stadiu, je vyléčitelné onemocnění.

Kdo by si měl dávat obzvlášť pozor?

Vyšší riziko mají lidé se světlou kůží, světlými očima a vlasy, lidé, kteří se snadno a rychle spálí na slunci, lidé, kteří byli často a intenzivně vystavováni ultrafialovým slunečním paprskům, zvláště pokud utrpěli těžké spáleniny v dětství a mládí. vzniku melanomu, kteří jsou vystaveni UV záření v soláriu, lidé s velkým počtem mateřských znamének nebo s tzv. dysplastickými (již změněnými) mateřskými znaménky, lidé, kteří se již dříve léčili s melanomem nebo rakovinou kůže, a také pokrevní příbuzní pacientů s melanomem.

Jakákoli změna znaménka představuje potenciální nebezpečí. Ale na druhou stranu mějte na paměti, že každý výskyt pigmentované kožní hmoty nemusí být nutně melanom. Nejčastěji se jedná o jiné kožní změny, které jsou neškodné, ale přesto nechají posouzení na odborníkovi. Jednoduchým dermatologickým vyšetřením odstraníte strach a obavy, že jde o vážné onemocnění.

Pokračování na další straně