Zánět slinivky břišní může být nebezpečný, pokud není včas léčen: TOTO JSOU PRVNÍ PŘÍZNAKY

Pankreatitida (zánět slinivky břišní) vzniká nejčastěji tehdy, když dojde k zablokování toku trávicích enzymů a tyto enzymy začnou napadat samotnou slinivku. Pak dochází k nepohodlí a silné bolesti v žaludku.

Pankreatitida, která trvá dlouhou dobu, může snížit funkčnost slinivky břišní a vést ke snížení její schopnosti vylučovat normální množství trávicích enzymů a hormonů. To ovlivňuje práci slinivky a způsobuje špatné vstřebávání živin, což často vede k různým onemocněním, včetně cukrovky.

Co je to slinivka břišní? Slinivka je plochá, protáhlá žláza umístěná v žaludku. Je to životně důležitý orgán spojený se sekrecí různých enzymů a hormonů odpovědných za normální fungování trávicího traktu. Trávicí enzymy jsou vylučovány do dvanáctníku, kde se podílejí na vstřebávání bílkovin a tuků z potravy. Speciální buňky slinivky břišní vylučují do krve vzájemně antagonistické hormony – inzulin a glukagon – a regulují hladinu krevního cukru. Inzulin absorbuje přebytečný cukr z krevního řečiště, když je hladina cukru v krvi vysoká, zatímco glukagon uvolňuje uloženou glukózu do krevního řečiště, když je to potřeba.

Typy pankreatitidy

Pankreatitida může být akutní nebo chronická. Akutní pankreatitida je stav, kdy zánět trvá kratší dobu (obecně se stav u akutní pankreatitidy zlepší do týdne a pacient opouští nemocnici po pěti až deseti dnech), zatímco chronická pankreatitida se vyznačuje delším trváním. – může trvat roky a je doprovázena zánětem a dalšími příznaky.

Akutní pankreatitida

Jde o náhlý zánět slinivky břišní s následným mírným až středním nepohodlím. Při správné léčbě se většina pacientů zcela uzdraví, ale v nejzávažnějších případech může akutní pankreatitida vyústit v infekci, krvácení do žlázy, tvorbu cyst a závažnější poškození tkáně. Závažnější forma pankreatitidy je spojena s poškozením dalších životně důležitých orgánů, včetně plic, ledvin a srdce.

Příčiny akutní pankreatitidy jsou:

– Žlučové kameny: nejčastější příčinou akutní pankreatitidy je žlučový kámen, který blokuje cestu trávicích enzymů a hormonů a toto zablokování může vést k zánětu slinivky břišní.

– Příliš mnoho triglyceridů v krvi: zvýšené hladiny triglyceridů mohou způsobit poškození pankreatických buněk volnými radikály.

– Alkoholismus: nadměrná konzumace alkoholu je hlavním rizikovým faktorem různých onemocnění slinivky břišní.

– Autoimunitní pankreatitida: jedná se o vzácný případ zánětu slinivky břišní, ale vyskytuje se, když imunitní systém těla začne napadat slinivku břišní.

– Poranění: poranění slinivky břišní (úder do žaludku, autonehoda) může způsobit zánět slinivky břišní.

– Cystická fibróza: cystická fibróza je chronické genetické onemocnění charakterizované sekrecí velmi hustého a lepkavého hlenu, který zužuje dýchací cesty v plicích a také cesty v trávicím traktu.

Léky: Některé léky obsahující estrogen, kortikosteroidy a některá antibiotika mohou způsobit zánět slinivky břišní, buď jako přímý toxický účinek, nebo jako vedlejší účinek.

Virové reinfekce příušnic: V dospělosti jsou velmi vzácnou, ale možnou příčinou pankreatitidy.

Příznaky akutní pankreatitidy jsou: nevolnost, zvracení, oteklý žaludek a bolest v této oblasti, která se zhoršuje po jídle, bolest v horní části žaludku, bolest žaludku, která se šíří do zad, zvýšená teplota a horečka, zrychlený puls.

Chronická pankreatitida

Projevuje se v podobě opakujících se záchvatů zánětu slinivky břišní, které jsou téměř vždy doprovázeny bolestmi žaludku. Velmi špatně působí na celý trávicí trakt a také na vstřebávání živin v tenkém střevě. Navzdory zdravé stravě lidé s chronickou pankreatitidou často hubnou, protože jejich trávicí trakt nedokáže správně absorbovat všechny živiny z toho, co jedí.

Recidivující akutní pankreatitida se může změnit v chronickou pankreatitidu, která může dále vést k chronické pankreatitidě, vzniku zjizvené tkáně, kvůli které může pankreas zůstat trvale nefunkční.

Pokračování na další straně