VŠIMLI JSTE SI ČERNÉ ČÁRY NA NEHTU? Toto je varování těla: Tady je to, co je v sázce

Nehty jsou orgánem, který máme tendenci spojovat pouze s estetikou. Mnoho žen se domnívá, že jejich jediným úkolem je, aby jejich ruce vypadaly sofistikovaněji, když na ně nanesou barevný lak. Z lékařského hlediska nehty odrážejí dění v těle, ukazují průtok krve rukama a nohama a jsou prvním indikátorem onemocnění, různě mění barvu a vzhled. Důležitější je, že anesteziologové žádají pacienty, aby si před operací nalakovali nehty, a pozorují jejich barvu.

Zdravé nehty by měly být mírně zahnuté, tvrdé a lehce růžové. Nadměrné lakování nebo škrábání nehtů může způsobit jejich snadné lámání, ale ve většině případů změny barvy a tvaru nehtů svědčí o onemocnění. Změny nehtů lze rozdělit na změny barvy a změny struktury a tvaru nehtů.

Podélné linie podél nehtu, které zasahují až ke špičce lícní kosti, jsou nejčastěji kůžičky, které bolí a pálí, ale nepředstavují zásadní zdravotní problém. Svislé rýhy na nehtech jsou způsobeny kožními onemocněními, jako je ekzém, a mohou se objevit i u starších lidí, kteří mají suchou kůži a špatnou cirkulaci na okrajích.

U trachyonychie se objevuje vertikální rýhování nehtů. Trachyonychie znamená atrofii nehtů všech prstů, která je spojena s dermatologickými onemocněními, jako je lupénka. Kromě rýhované struktury mohou nehty měnit i barvu.

Obloukovité linie se objevují jako izolované linie na jednom nebo více nehtech a jsou známkou systémového onemocnění. Tyto linie se objevují v oblastech nehtů, kde se zastavil růst a kde se nahromadily buňky v důsledku silného zánětu nebo onemocnění, jako je rakovina.

Pokračování na další starně