VÍTE, Z ČEHO VÁM BRNÍ RUCE A PRSTY? Tímto způsobem můžete tento problém zmírnit

Brnění rukou ve formě píchání, mravenčení, mravenčení nebo necitlivosti v medicíně je známé jako parestézie a může postihnout dlaně, hřbety rukou a prstů a je považováno za normální, pokud netrvá déle než několik minut.

V závislosti na příčině může být ztráta citu v rukou krátkodobá, často se objevuje brnění rukou v noci, ke kterému dochází při spánku na paži s ohnutým loktem nebo zápěstím, ale někdy se objeví náhle a rozvíjí se postupně . Pokud necitlivost rukou ani po několika hodinách nezmizí, nebo se dokonce stane chronickou, je nutné se poradit s lékařem, protože může znamenat závažnější onemocnění a vést k trvalé ztrátě citlivosti rukou a prstů .

PŘÍČINY BRNĚNÍ PRSTŮ NA RUKOU

Nervy přenášejí signály z různých částí těla do mozku a naopak a s jejich poškozením je nejčastěji spojeno brnění rukou. Snížený průtok krve, jakýkoli tlak nebo skřípnuté nervy způsobují necitlivost v určité části těla, jejíž příčiny jsou četné – špatný krevní oběh, věk a některá onemocnění. Již při prvním projevu příznaků je nutné určit, zda se jedná o funkční nebo organické změny a zda se jedná o přechodný příznak ve stavu zvýšeného nervového napětí.

PŘÍZNAKY KARPÁLNÍHO TUNELU

Syndrom karpálního tunelu vzniká v důsledku tlaku na centrální nerv (nervus medianus) v oblasti karpálního kanálu (canalis carpi). Karpální tunel se skládá z osmi malých kůstek na spodní straně zápěstí a kanálu na horní strana je uzavřena příčným karpálním vazem. Prostřednictvím této „trubice“ z předloktí do ruky vstupuje do centrálního nervu a šlach svalů odpovědných za pohyb prstů a potažených tenkou membránou, která je maže a usnadňuje pohyb. Jsou citlivé na dlouhodobé úsilí a podněty.

SYNDROM KARPÁLNÍHO KANÁLU V TĚHOTENSTVÍ

Brnění v prstech během těhotenství, lechtání, bolest rukou jsou důsledkem syndromu karpálního tunelu.Většina těhotných žen se potýká s lehkým otokem rukou, který je způsoben hromaděním vody v tkáních. Otok tlačí na centrální nerv a způsobuje brnění rukou a prstů, tímto syndromem trpí asi 60 % nastávajících maminek.Příznaky karpálního tunelu se objevují mezi druhým a třetím trimestrem a mizí krátce po porodu. Nezapomeňte si přečíst text výživa během těhotenství.

BRNĚNÍ RUKOU JINÉ PŘÍČINY

Diabetická neuropatie (poškození periferních nervů v důsledku cukrovky), kterou trpí až dvě třetiny pacientů, může být příčinou brnění paží, rukou a prstů. Pokud není pod kontrolou, může způsobit poškození cév, které někdy vyžaduje amputaci. Brnění v rukou může být také způsobeno migrénou, artritidou, roztroušenou sklerózou, radikulopatií (ischias), autoimunitními chorobami, infekcemi, vystavením radiaci, některým chemikáliím a těžkým kovy, nadměrná konzumace alkoholu a kouření cigaret, omrzliny, kousnutí zvířaty a hmyzem, otravy mořskými plody a užívání některých léků.Největší odpovědnost za tento syndrom je těžká fyzická aktivita, opakování určitých pohybů nebo úkonů na úrovni kloubů (obvykle u písařů nebo lidé, kteří dlouhodobě pracují u počítače), jako a těhotenství a hormonální poruchy.

SYNDROM LOKETNÍHO TUNELU

Vzniká v důsledku sevření loketního nervu v lokti. Na vnitřní straně lokte mezi malým kostěným hrbolkem a zadní kostěnou částí lokte je úzká prohlubeň, která s membránou napnutou mezi zmíněnými kostmi tvoří loketní neboli loketní tunel, přes niž vede loketní nerv přechází z nadloktí do předloktí. Sevření nervu se projevuje bolestí, brněním rukou nebo sníženou citlivostí na vnitřní straně ruky, v malíčku a na vnitřní polovině prsteníku a jako oslabený stisk ruky. K sevření nervu dochází nejčastěji ztluštěním membrány nebo zlomeninou malého kostěného hrbolku.

Pokračování na další straně